Zbliżeniowo także z bankomatów. Tak można już wypłacać pieniądze

Pieniądze

shutterstock.comRynek płatności w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie w Europie

Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. Jak podaje NBP na rynku znajduje się już prawie 28 mln kart z taką funkcją. Stąd Euronet Polska od 20 grudnia udostępnił klientom 12 banków możliwość wypłaty pieniędzy przez zbliżenie karty w ponad 5 tys. swoich bankomatach. Podobną funkcję zapowiada operator bankomatów Planet Cash.

Euronet Polska jako pierwszy w branży wdrożył technologię zbliżeniową w 5,2 tys. bankomatów, zgodną ze specyfikacją międzynarodowych organizacji kartowych.

Jak podaje firma "wypłata zbliżeniowa zajmuje dwukrotnie mniej czasu niż wypłata standardowa i jest bezpieczna, gdyż eliminuje możliwość skimmingu karty". Dodatkowo każda wypłata wymaga potwierdzania transakcji kodem PIN.

Wybrani klienci

Udostępnienie możliwości wypłat zbliżeniowych odbywać się będzie etapami: w pierwszym etapie wdrożenia Euronet udostępnia tę funkcjonalność posiadaczom kart Mastercard i Visa wydanych przez banki - Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BPH Bank, Citibank, Deutsche Bank, Getin Bank, Nest Bank, Pekao, PKO BP, Plus Bank, Idea Bank oraz Raiffeisen Polbank.

Proces zbliżeniowej wypłaty gotówki jest analogiczny do tej realizowanej standardowo. Aby zainicjować transakcję wystarczy przyłożyć kartę płatniczą lub telefon z NFC do czytnika znajdującego się tuż obok klawiatury numerycznej. Następnie na ekranie urządzenia wyświetli się prośba o wpisanie kodu PIN oraz proponowane kwoty wypłaty. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie o ewentualny wydruk potwierdzenia transakcji, wypłacona zostanie żądana gotówka.

Usługa dostępna jest wyłącznie dla kart z funkcją zbliżeniową, dla których wydawca umożliwił taką funkcjonalność transakcyjną w bankomatach.

– W najbliższych miesiącach usługę uruchomimy dla kolejnych banków, a następnie dla wszystkich Klientów, bez względu na to z którego banku i jakich kart korzystają – powiedział Marek Szafirski, Prezes Zarządu Euronet Polska.

Płatności zbliżeniowe

– Konsumenci cenią szybkość i wygodę, jaką zapewnia technologia zbliżeniowa. Udostępnienie możliwości zbliżeniowej wypłaty gotówki doskonale uzupełni powszechne już płatności zbliżeniowe, które stanowią ponad 60 proc. wszystkich transakcji kartami Visa w Polsce – podkreśla Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

Dodał, że to również dobra wiadomość dla rozwoju płatności mobilnych.

Jak zauważa Kamila Kaliszyk z Mastercard Europe rynek płatności w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie w Europie. Najnowsze statystyki, opublikowane przez Narodowy Bank Polski dotyczące drugiego kwartału 2016 r. pokazują, że na rynku polskim znajdowało w obiegu 27,7 mln kart z funkcją zbliżeniową, które stanowiły 77,4 proc. udziału w całym rynku kart płatniczych.

- Dlatego udostępnienie wypłaty środków z bankomatów z funkcją zbliżeniową jest dla nas naturalnym krokiem, który usprawni znacząco codzienne transakcje użytkowników naszych kart – powiedziała Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku i akceptacji kart płatniczych w polskim oddziale Mastercard Europe.

Wypłatę zbliżeniową docelowo będzie można realizować we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet zlokalizowanych na terenie kraju. Urządzenia są wyposażone w specjalny czytnik umiejscowiony tuż obok klawiatury numerycznej.

Jak podaje portal cashless.pl, do wprowadzenia wypłat zbliżeniowych przygotowuje się także inny operator bankomatów - firma Planet Cash. Ma to się stać w styczniu 2017 r. i dotyczyć 200 bankomatów.

Ile Polacy wypłacają z bankomatów?:

Ile Polacy wypłacają z bankomatów?TVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, cashless.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com