Jednorazowo wypłacisz mniej. Sieć bankomatów testuje nowy limit

Pieniądze

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Euronet Polska obniża maksymalną kwotę jednorazowych wypłat z bankomatów. Zamiast 2,5 tysiąca złotych, teraz w niektórych bankomatach będzie to już tylko 1 tysiąc złotych. Jak poinformowała tvn24bis.pl Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, "rozwiązanie obecnie przechodzi etap pilotażu".

"Z naszych analiz wynika, że tylko 5 procent klientów korzysta z wypłat powyżej 1000 zł" - uzasadnia zmiany przedstawicielka firmy, która zarządza co czwartym bankomatem w Polsce.

Wypłata z bankomatu

Ewa Miziołek zapowiada, że jeszcze w tym roku Euronet powiększy sieć o 150 urządzeń. Także w 2018 roku zostanie włączonych kolejnych kilkaset lokalizacji.

To jest właśnie przyczyną obniżenia maksymalnych kwot jednorazowych wypłat. "Stale poszukujemy narzędzi służących optymalizacji procesów działania sieci Euronet, tak aby przy zwiększaniu udziału w rynku obniżać koszty jej utrzymania" - tłumaczy Ewa Miziołek.

Jak dodaje, "jednym z takich rozwiązań jest przechodząca obecnie etap pilotażu modyfikacja przebiegu transakcji, polegająca na obniżeniu maksymalnej kwoty jednorazowej wypłaty do 1000 złotych, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości wypłaty wielokrotności tej kwoty".

Zdaniem ekspertów, może to być sposób na podniesienie dochodów z ATM interchange czyli prowizji, jaką wydawca karty płaci operatorowi bankomatu za każdą wypłatę gotówki.

Prowizja ta wynosi obecnie w Polsce 1,2-1,3 zł. I jak zauważa branżowy portal cashless.pl, jeżeli klient zamiast jednej transakcji na 3 tys. złotych zrealizuje trzy transakcje po tysiąc złotych, właściciel bankomatu zarobi trzy razy więcej niż w przypadku pojedynczej transakcji.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, cashless.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock