TVN24 Biznes | Pieniądze

Frank szwajcarski najdroższy od marca 2020 roku

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowych
Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowychNBP
wideo 2/4
NBPAdam Glapiński o podwyżce stóp procentowych

Frank szwajcarski jest najdroższy od marca 2020 roku. Za szwajcarską walutę we wtorek o poranku trzeba zapłacić 4,38 złotego. Więcej kosztują również euro i dolar amerykański.

We wtorek około godziny 7.20 za euro trzeba było zapłacić ponad 4,62 zł, po wzroście o 0,14 procent.

EUR/PLN

Dolar amerykański zwyżkował o 0,11 procent i kosztował ponad 3,98 zł.

USD/PLN

Na parze CHF/PLN przebito poziom 4,38. W efekcie szwajcarska waluta jest najdroższa od marca 2020 roku. Wówczas za franka trzeba było zapłacić prawie 4,39 zł.

CHF/PLN

Funt brytyjski kosztował prawie 5,44 zł.

GBP/PLN

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Złoty - notowania

Ekonomiści w ubiegłym tygodniu wskazywali, że złoty pozostaje mocno zmienną walutą, wrażliwą zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Maciej Madej z Domu Maklerskiego TMS Brokers prognozował, że w notowaniach złotego należy się spodziewać dużej zmienności.

Na horyzoncie jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się w środę, 3 listopada. Rada na ostatnim posiedzeniu decyzyjnym, które odbyło się 6 października, podwyższyła stopę referencyjną o 40 punktów bazowych do 0,50 procent. Była to pierwsza podwyżka stóp procentowych od 10 maja 2012 roku.

Eksperci spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Ekonomiści Goldman Sachs zakładają wzrost o 25 punktów bazowych, choć ich zdaniem jest również duża szansa na podwyżkę o 50 punktów bazowych.

"Jeśli Rada zdecyduje się kontynuować zacieśniania polityki pieniężnej, złoty ma szansę na odbicie, jeśli jednak stopy nie ulegną zmianie, to głęboko ujemne realne stopy procentowe mogą pogrążyć złotego" - oceniał Madej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości