Niższe składki na ubezpieczenia społeczne możliwe już od stycznia

TVN24 Biznes

Wiceminister Emilewicz o niższej składce ZUS dla przedsiębiorcówTVN24 BiS
wideo 2/4

Jeśli we wrześnie wejdziemy z projektem do Sejmu, to jesteśmy w stanie zrobić tak, żeby ustawa dotycząca małego ZUS-u dla małych firm weszła w życie 1 stycznia 2018 roku - powiedziała w programie "Bilans" w TVN24 BiS wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz podkreśliła, że warunkiem wejścia w życie ustawy w tym terminie jest, aby projekt we wrześniu wszedł pod obrady Sejmu.

Powiedziała, że w tym tygodniu odbyła rozmowę z Minister Rodziny, Pracy i Polityki S,0połecznej Elżbietą Rafalską oraz premier Beatą Szydło, która "jest promotorem i jest zainteresowana również tym rozwiązaniem ustawowym".

- Jeśli ten proces pójdzie szybko drogą rządową, to będzie on projektem rządu. Jeżeli nie, to pewnie będzie inicjatywą - dodała.

Mały ZUS

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, który przewiduje niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. złotych. Z nowych rozwiązań mogłoby skorzystać, według resortu, ok. 325 tysięcy firm. Na niższe obciążenie może liczyć m.in. ponad 10 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Proponowana regulacja ma także na celu zachęcenie do podjęcia legalnej działalności osoby, które dotychczas pozostają w szarej strefie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych negatywnie zaopiniował projekt Ministerstwa Rozwoju, uznał, że w przedstawionej do konsultacji formie naruszałby obowiązującą w systemie ubezpieczeń społecznych zasadę równego traktowania. ZUS uznał też, że projekt zaproponowany przez MR może doprowadzić do rozszczelnienia systemu emerytalnego.

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS