TVN24 Biznes | Pieniądze

Czerwcowa waloryzacja na kontach emerytalnych. "Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Prezes ZUS o wysokości emeryturTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes ZUS o wysokości emerytur

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska poinformowała, że w czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierających składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosną o 5,41 procent.

- To wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że zapisane na kontach i subkontach w ZUS środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Subkonta powstały po zmianach dotyczących OFE z 2014 roku. Trafiają tam środki z części składki emerytalnej (4,38 lub 7,3 proc.). Środki na subkoncie w ZUS - w odróżnieniu od konta podstawowego - są dziedziczone.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wzrost na koncie emerytalnym

- W 2021 roku stany kont wzrosną o 5,41 procent, a stany subkont wzrosną o 5,23 procent. Przykładowo osobie, która na koniec stycznia bieżącego roku zgromadziła na koncie w ZUS 450 tysięcy złotych, dopiszemy w czerwcu bieżącego roku kwotę 24,3 tysiąca złotych. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tysięcy złotych w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększy się o prawie 46 tysięcy złotych - wyjaśniła Uścińska.

Zaznaczyła, że ogłoszony wskaźnik waloryzacji składek dotyczy 2020 roku i jest on niższy niż w dwóch poprzednich latach z uwagi na epidemię COVID-19.

- Zależy on bowiem od tempa wzrostu przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne rok do roku, przy czym nie może być niższy od inflacji ani ujemny. Przypis składek emerytalnych w 2020 roku był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu szczególnej sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych – nie o tyle, co w poprzednich latach - wskazała prezes ZUS.

Zwróciła uwagę, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i także pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. - W 2020 roku było to 8,94 procent, a rok wcześniej 9,20 procent - podkreśliła.

Nieco inaczej wylicza się waloryzację subkonta. - Waloryzujemy je zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. W tej sytuacji epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont Polaków. Dla przypomnienia rok temu wskaźnik wyniósł 5,73 procent, a dwa lata temu 5,01 procent – dodała szefowa ZUS.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock