TVN24 Biznes | Pieniądze

Ekonomiści ostrzegają przed zmianami w emeryturach. "Niekorzystne rozwiązanie praktycznie dla wszystkich"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezydent Duda o emeryturach stażowych
Prezydent Duda o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent Duda o emeryturach stażowych

Pomysł emerytury stażowej może się okazać niekorzystny dla samych emerytów, dla finansów publicznych i dla rynku pracy - ostrzegają ekonomiści i politycy - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"To może być bardzo niekorzystne rozwiązanie praktycznie dla wszystkich" – ostrzega na łamach dziennika główny ekonomista Fundacji FOR Sławomir Dudek.

Szczegóły wkrótce

Przypomniano, że "to, jakie dokładnie efekty przyniesienie emerytura stażowa, zależy od szczegółów, a te poznamy 25 maja". "Na ten dzień, jak informuje nas Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność, związek planuje konferencję, na której przedstawi obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych. Później rozpocznie się zbieranie pod nim podpisów" - czytamy w artykule.

Zwrócono uwagę, że według wstępnych założeń "emerytura stażowa umożliwiałaby przejście w stan spoczynku po 35 latach składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn". "Drugi warunek to uzbieranie takiego kapitału emerytalnego, który starczyłby na minimalne świadczenie (to 1250 zł brutto)" - wyjaśniono.

W artykule poinformowano, że według wstępnych szacunków z emerytur stażowych "mogłoby rocznie skorzystać 200 tys. osób".

"W negatywnym scenariuszu takie rozwiązanie skracałoby rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. Kobieta, która zaczęła pracę w wieku 20 lat, mogłaby to zrobić, mając 55 lat. A im szybciej rezygnujemy z aktywności zawodowej, tym mniejsza miesięczna emerytura" - ocenił Dudek, cytowany w artykule.

"Osoby schodzące z rynku pracy przestają odprowadzać składki ZUS, za to ZUS realizuje więcej wypłat. To większe koszty dla systemu emerytalnego i większe dopłaty z budżetu z innych podatków, a docelowo – konieczność ich podniesienia" - powiedział dziennikowi Antoni Kolek z Pracodawców RP.

Według organizacji biznesowych, "problem osób pracujących długie lata w ciężkich warunkach wymaga rozwiązania". "I gdyby obywatelski projekt szedł w takim kierunku, byłby to dobry krok" - czytamy w artykule.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Wiele wątpliwości"

Jak przypomniano, pomysł "S" poparł prezydent, za to ze strony PiS "nie słychać entuzjazmu". "Z naszych informacji wynika, że takie rozwiązanie nie jest częścią Nowego Ładu, do którego prezentacji szykuje się partia rządząca. Mają być tam zachęty do kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego" - napisano.

Prezydent o emeryturach stażowych: to na pewno jest temat, który muszę podjąć. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

"Mamy wiele wątpliwości wobec tego projektu" - powiedział "Rz" wicerzecznik koalicyjnego Porozumienia Jan Strzeżek.

Zaznaczono, że z kolei Lewica nie mówi "nie". "Od marca w Sejmie leży nasza ustawa w tej sprawie, tylko my zakładamy, że razem z emeryturami stażowymi trzeba wprowadzić emeryturę minimalną 1600 zł" – wyjaśniła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

"W Krajowym Planie Odbudowy rząd PiS pisze, że duże obciążenie finansów publicznych systemem emerytalnym źle wpłynie na jakość życia Polaków" – przypomniała Izabela Leszczyna z KO. "Jednocześnie prezydent z PiS chce ten system obciążyć jeszcze bardziej" - dodała.

Pomysł emerytur stażowych komentował we wtorek w TVN24 dr Wojciech Warski, ekspert Team Europe. - Logika działania prezydenta Dudy jest dla mnie nieznana. Nie bardzo wiem, co w ten sposób chce uzyskać w sensie interesu państwa, interesu społeczeństwa, o które powinien dbać jako prezydent. Znajduję w tym tylko logikę stricte polityczną - powiedział.

Jak dodał Polacy pracują średnio około 33,5 roku podczas, gdy w sąsiednich Czechach pracuje się 36 lat, a w Niemczech ponad 39 lat. - To jest olbrzymia różnica. Jeżeli na to nałoży się jeszcze pomysł emerytur stażowych to do katastrofy dołożymy jeszcze dodatkową lawinę - podkreślił.

Autor:ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości