TVN24 Biznes | Pieniądze

Podwyżka dla tysięcy emerytów. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Akcja #WspierajSeniora. Zostań wolontariuszem w domu pomocy społecznejTVN24
wideo 2/3
TVN24Akcja #WspierajSeniora. Zostań wolontariuszem w domu pomocy społecznej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 11 stycznia 2021 roku osoby urodzone w 1953 roku mają czas, aby złożyć wniosek o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Według rządowych wyliczeń taka możliwość dotyczy ponad 70 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zgodnie z ustawą przeliczenie emerytur mogą liczyć kobiety i mężczyźni urodzeni w 1953 roku, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

"Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej, była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia" - wyjaśnił ZUS.

Wniosek do ZUS-u

Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do ZUS-u. Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku, to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach.

Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Natomiast osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata - wskazał ZUS. Jak dodano, jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to Zakład wypłaci też wyrównanie.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dotycząca ponownego przeliczenia zaniżonych emerytur, jest efektem dwóch projektów – rządowego i senackiego. Podczas prac w Sejmie projekty były rozpatrywane wspólnie, jednak za główną uznano propozycję rządową.

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w marcu ubiegłego roku.

TK stwierdził, że zakwestionowany przepis nie budziłby wątpliwości, gdyby został ogłoszony, zanim osoby z rocznika 1953 podejmowały decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock