TVN24 Biznes | Pieniądze

Wyrównanie dla ponad 68 tysięcy emerytów. Dostaną średnio blisko 12 tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent: pandemia to czas szczególnie trudny dla seniorówTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent: pandemia to czas szczególnie trudny dla seniorów

Świadczenie emeryta z rocznika 1953 roku wzrośnie średnio o prawie 260 złotych - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To efekt wniosków o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Emeryci otrzymają również wyrównanie.

11 stycznia br. minął termin na złożenie wniosku o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. ZUS poinformował we wtorek, że rozpatrzył 163,5 tysiąca spraw osób z rocznika 1953 roku.

"Z rozpatrzonych już spraw dotyczących przeliczenia świadczenia osób z rocznika 1953 wynika, że wyrównanie emerytury otrzyma 68,2 tys. osób. Łączna kwota wyrównania to ponad 749 mln zł" - czytamy. Średnia kwota wyrównania to prawie 11,6 tys. zł.

Jak wskazano, 96 procent spraw dotyczyło kobiet.

Ponadto, w związku z nowelizacją przepisów, świadczenia emerytów z rocznika 1953 roku wzrosną średnio o prawie 260 zł.

Zgodnie z ustawą na przeliczenie emerytur mogły liczyć kobiety i mężczyźni urodzeni w 1953 roku, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast osoby z rocznika 1953, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, nie musiały składać wniosku. ZUS sam przelicza im świadczenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowelizacja

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dotycząca ponownego przeliczenia zaniżonych emerytur, jest efektem dwóch projektów – rządowego i senackiego. Podczas prac w Sejmie projekty były rozpatrywane wspólnie, jednak za główną uznano propozycję rządową.

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w marcu 2019 roku.

TK stwierdził, że zakwestionowany przepis nie budziłby wątpliwości, gdyby został ogłoszony, zanim osoby z rocznika 1953 podejmowały decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock