TVN24 Biznes | Pieniądze

Emeryci i renciści będą mogli dorobić więcej. Limity w górę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Marlena Maląg o minimalnej emeryturze
Marlena Maląg o minimalnej emeryturzePolskie Radio
wideo 2/5
Polskie RadioMarlena Maląg o minimalnej emeryturze

Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, będą mogli dorobić więcej. Od 1 grudnia kwota wzrośnie do 3960,20 złotego brutto. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane lub zawieszane - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- Od 1 grudnia jest to kwota 3960,20 złotego brutto. Świadczenie może być również zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, to jest 7354,50 złotego brutto - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Emerytury i renty - limity przychodu

Z kolei, jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak, niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona w grudniu po przekroczeniu 3960,20 zł brutto przychodu. Od stycznia 2022 r. zmienią się zasady zawieszania renty socjalnej. Będą stosowane te same reguły, co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu osób pobierających rentę socjalną będzie to oznaczało możliwość otrzymywania zmniejszonej wysokości świadczenia.

O tych limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz renciści. Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń.

- Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 złotego brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, to jest bez dopłaty do minimum – mówi rzecznik ZUS.

Emerytury i renty - dorabianie bez ograniczeń

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości