Minister zastanawia się nad "doprecyzowaniem" programu 500 plus

Pieniądze

ShutterstockResort rodziny rozważa zmiany w programie 500 plus

Nie będzie zmiany kryterium dochodowego w programie 500 plus; wysokość świadczenia też nie ulegnie zmianie - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort rozważa natomiast wprowadzenie wspólnego terminu składania wniosków o zasiłek rodzinny i wsparcie z programu 500 plus oraz doprecyzowanie zasad dotyczących "utraty dochodów", przez co świadczenie jest przyznawane też na pierwsze dziecko.

Według wtorkowych doniesień medialnych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zastanawia się m.in. nad "doprecyzowaniem" przepisów dotyczących świadczeń 500 plus. Wiąże się to ze wzrostem liczby decyzji o przyznaniu 500 plus ze względu na utratę dochodów.

Szefowa resortu rodziny i pracy zaznaczyła, że obecnie odbywają się w całej Polsce spotkania robocze z realizatorami świadczeń rodzinnych i wychowawczych.

Możliwe zmiany

- Na razie mówimy wyraźnie, że po pierwsze nie będzie ani zmiany kryterium dochodowego (...). Wysokość świadczenia też nie ulegnie zmianie - wskazała Rafalska w radiu Wnet.

Dodała, że resort zastanawia się m.in. nad "doprecyzowaniem" przepisów dotyczących utraty dochodu oraz nad wprowadzaniem wspólnego terminu składania wniosków o zasiłek rodzinny i wsparcie z programu 500 plus. Powiedziała, że ministerstwu zależy także na polepszeniu obsługi świadczeniobiorców. Rodzic, który np. stracił pracę może uwzględnić to we wniosku o 500 plus oraz zmniejszyć swój dochód. Taki zabieg umożliwiłby otrzymanie świadczenia na pierwsze, bądź jedyne dziecko. To świadczenie przysługuje, gdy dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Jak dowiedział się dziennik "Fakt", w drugim półroczu 2016 roku wydano 39,7 tys. decyzji o przyznaniu 500 plus ze względu na utratę dochodów. Jak informuje gazeta, resort po przeglądzie programu 500 plus będzie chciał zmienić przepisy w taki sposób, by "rodzice nie mogli już naciągać państwa".

Utratą dochodu nie będzie zmniejszenie pensji u tego samego pracodawcy. Jak przyznała minister Rafalska w "Dzienniku Gazecie Prawnej”, resort będzie przyglądał się zjawisku utraty dochodów, ponieważ takich przypadków zgłasza się znacznie więcej niż zdarzało się to wcześniej.

Efekt 500 plus

Rafalska zwróciła uwagę, że efekt 500 plus jest zauważalny, ponieważ - jak wskazała - w listopadzie i grudniu 2016 r. liczba urodzin wzrosła o ok. 5-6 tys., a w skali całego roku - jak podkreśliła - było to ponad 16 tys. dzieci więcej. - Takiego skoku dawno nie było, ale też podkreślam, że mamy dobrą sytuację na rynku pracy i to dla młodych ludzi, dla rodzin podejmujących decyzję nie pozostaje bez znaczenia - mówiła Rafalska. Pod koniec ubiegłego tygodnia minister podała, że istniejący od 1 kwietnia 2016 r. program objął do końca stycznia 2017 r. 3,82 mln dzieci, 2,56 mln rodzin, a wydatki wyniosły ponad 19 mld zł. Pieniądze otrzymuje 55 proc. dzieci w Polsce - większość dzieci mieszkających w gminach wiejskich - 63 proc. i 58 proc. w gminach miejsko-wiejskich i nieco mniej, niż połowa - 48 proc. w miastach. Na wsi programem objętych jest 1,37 mln dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 0,96 mln, a w miastach 1,49 mln.

Dzieci objęte programem

Najwięcej dzieci objętych programem jest w woj. mazowieckim - 552,5 tys., śląskim - 382,7 tys. i wielkopolskim - 378,6 tys. Świadczenie wychowawcze otrzymuje 388 tys. osób samotnie wychowujących dzieci - to w sumie wydatki 2,8 mld zł od początku istnienia programu. Środki trafiają też do 128,8 tys. rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Rodzin wielodzietnych w programie jest 360 tys., a wydatki na nie przeznaczone to 5,2 mld zł.

40 proc. wszystkich świadczeń trafia na pierwsze lub jedyne dziecko z uwzględnieniem kryteriów dochodowych - to 1 mln 524 tys. dzieci.

Zobacz: Podsumowanie roku "Rodziny 500 plus". Nieco więcej urodzeń, dużo mniej ubóstwa (Wideo z 8.02.2017)

Autor: ag/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock