Rafalska o programie 500 plus: wszystko przebiega sprawnie

TVN24 Biznes

TVN24 BiSWystartował program 500 plus. "Wszystko przebiega sprawnie"

Punkty przyjmowania wniosków nie są oblegane, a wszystko przebiega sprawnie. W tej chwili nie mamy żadnych powodów do niepokoju - mówiła w piątek rano w TVN24 BiS o starcie programu Rodzina 500 plus Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus. Rafalska podkreśliła, że "to piękny i ważny dzień w polityce społecznej państwa polskiego". - To ważny dzień dla polskich rodzin, ponieważ wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci - tłumaczyła.

Wszystko działa sprawnie

Jak dodała, dotychczasowe informacje są "bardzo budujące". - O godz. 6.00 złożono tysiąc wniosków, w tej chwili (ok. godz. 9.00) złożonych jest ok. 12,5 tys. wniosków online - powiedziała. Szefowa MRPiPS zapewniła, że punkty przyjmowania papierowych wniosków nie są oblegane, a wszystko przebiega sprawnie. - W tej chwili nie mamy żadnych powodów do niepokoju. Ciężko pracowaliśmy nad tym, aby sprawnie przeprowadzić organizację wdrożenia tego programu - mówiła. Jak podkreśliła Rafalska "najważniejsze jest to, że od dzisiaj będą wydawane decyzje i rodziny będą mogły skorzystać z dobrodziejstwa tej ustawy". - Wsparcie wyniesie 6 tys. zł w skali roku na jedno dziecko - oznajmiła. Według niej są szanse, że pieniądze będą wypłacane na bieżąco. - Tak szybko jak gminy wydadzą decyzję to tak szybko te pieniądze znajdą się na kontach rodzin - zaznaczyła. - Pierwsze wypłaty będą pod koniec kwietnia - dodała.

Pieniędzy nie zabraknie

Rafalska pytana, czy samorządom nie zabraknie pieniędzy na wypłaty świadczeń powiedział, że "żaden samorząd nie ma najmniejszych podstaw, żeby narzekać na bieżące wpłaty". - Środki na obsługę programu były niezwłocznie przekazane w wystarczających kwotach. Program jest w 100 proc. zabezpieczony. Nikt nie musi się bać. Wprost przeciwnie, na kontach samorządów te pieniądze będą czekały na wypłatę.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Raporty: