W tych miastach żyje się najdrożej. W pierwszej dziesiątce króluje Europa

Pieniądze

ShutterstockOśrodek badawczy Economist Intelligence Unit przygotował listę najdroższych miast

Singapur, Zurych, Hongkong. To trójka najdroższych miast do życia na świecie według corocznego rankingu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). Na drugim biegunie znalazła się stolica Zambii - Lusaka.

Ranking EIU przygotowywany jest dla 160 miast całego świata. Pod uwagę bierze się 400 cen różnych produktów i usług związanych m.in. z żywnością, napojami, odzieżą, sprzętami gospodarstwa domowego, opłatami za mieszkanie, transportem, rachunkami za media, czy rozrywką.

1. Singapur

SingapurShutterstock

Miasto-państwo położone w pobliżu Półwyspu Malezyjskiego już trzeci rok z rzędu okazuje się być najdroższym miejscem do życia. Swoją "przewagę" nad Nowym Jorkiem, czy Hongkongiem, Singapur zawdzięcza gwałtownemu wzrostowi kosztów utrzymania.

2014: 1. miejsce

2. Zurych

ZurychShutterstock

Zdaniem EIU przyczyną tak wysokiej pozycji Zurychu jest niespodziewana umocnienie franka szwajcarskiego oraz "strukturalnie wysoki poziom zarobków i cen".

2014: 4. miejsce

3. Hongkong

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Hongkong awansował o 7 miejsc w rankingu ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz wzrost kosztów utrzymania.

2014: 9. miejsce

4. Genewa

GenewaCC BY Flickr

EIU wskazuje, że w zasadzie wszystko w Genewie jest drogie. Nawet rekreacja i rozrywki są jednymi z najdroższych na świecie. Stąd też tak wysokie miejsce Szwajcarów.

2014: 7. miejsce

5. Paryż

ParyżFlickr CC BY-ND 2.0)

Zdaniem EIU "słabe zaufanie do euro oznacza, że Paryż jest jedynym miastem ze strefy euro w pierwszej dziesiątki rankingu". Z drugiej strony zauważono jednak, że pomimo słabej waluty "Paryż pozostaje strukturalnie miastem bardzo drogim do życia". Jedynymi rzeczami, których ceny wydają się rozsądne pozostaje alkohol i papierosy.

2014: 2. miejsce

6. Londyn

LondynShutterstock

Jak wskazują autorzy raportu w Londynie mamy do czynienia ze stagnacją wynagrodzeń, co jednocześnie powoduje, że nie nadążają one za inflacją i gwałtownym wzrostem cen nieruchomości. Średnia cena nieruchomości w Londynie wynosi bowiem ponad 500 tys. funtów, podczas gdy przeciętne płace są na poziomie 30 tys. funtów.

2014: 11. miejsce

7. Nowy Jork

Manhattan. Nowy Jork, USAairpano.com

"Silniejszy dolar i inflacja oznacza, że Nowy Jork staje się coraz droższy do życia w porównaniu do globalnych rówieśników" - wskazują analitycy EIU. Na przykład kilogram chleba kosztuje tutaj 8,28 dol., ponad dwa razy więcej niż w Singapurze.

2014: 22. miejsce

8. Kopenhaga

Miasto zachowuje swoje miejsce w rankingu ze względu na wysokie koszty utrzymania w stosunku do płac.

KopenhagaShutterstock

2014: 8. miejsce

9. Seul

Gangnam należy to najdroższych dystryktów w SeuluWikimedia Commons

Stolica Korei Południowej pnie się w rankingu ze względu na wzrastające ceny ubrań i rachunków za media. EIU wskazuje, że "koszty utrzymania w Seulu już teraz są na tym samym poziomie, co w Kopenhadze i Los Angeles".

2014: 9. miejsce

10. Los Angeles

Los AngelesShutterstock

Pierwszą dziesiątkę zamyka Los Angeles. Miasto cechuje szczególnie drogi alkohol.

2014: 27. miejsce

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Wynagrodzenia Polaków na tle EuropyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock