PIT za 2021 rok. Od kiedy rozliczenia będą dostępne w internecie?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jerzy Hausner o konieczności zawieszenia Polskiego Ładu i deficycie budżetowym
Jerzy Hausner o konieczności zawieszenia Polskiego Ładu i deficycie budżetowymTVN24
wideo 2/7
TVN24Jerzy Hausner o konieczności zawieszenia Polskiego Ładu i deficycie budżetowym

Od wtorku, 15 lutego ruszy możliwość składania zeznań podatkowych PIT za 2021 rok. Rozliczenia przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową będą dostępne w usłudze Twój e-PIT. W ubiegłym roku za pośrednictwem usługi złożono około 10 milionów PIT-ów.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Usługa jest skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP. Z kolei przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że usługa Twój e-PIT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. - W 2020 roku blisko połowa z 18,3 miliona elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 roku elektronicznie zostało złożonych 19,6 miliona PIT-ów, z czego ponad połowa, to jest 10 milionów PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 miliona to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38 - poinformowała Rzeczkowska.

Twój e-PIT - logowanie

Dostęp do usługi Twój e-PIT jest możliwy wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Logowanie jest możliwe Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel.

Ponadto, jak poinformowała KAS, do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi, podając:

- PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

- kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 rok,

- kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 roku (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 rok.

Jak dodano, podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 roku nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

PIT za 2021 rok

Po zalogowaniu się do usługi podatnicy będą mogli zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. Termin na to, co do zasady, mija wraz z końcem kwietnia, w tym roku 30 kwietnia to jednak sobota. Oznacza to wydłużenie możliwości rozliczenia z fiskusem do 2 maja. Po tym terminie KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zeznań PIT-28 i PIT-36. "Zeznanie PIT-28 za 2021 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-36 za ubiegły rok do 2 maja 2022 r. Zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika" - czytamy w komunikacie.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Zwrot podatku

Zaletą wypełniania PIT-37 elektronicznie jest szybki zwrot podatku. Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej za pośrednictwem Twój e-PIT to 45 dni. Bardzo często w ubiegłych latach zdarzało się, że pieniądze były na koncie nawet już po kilku dniach. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, na który będą mogli dokonać płatności.

"W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty" - przekazała KAS.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości