Rozliczasz się za pomocą PIT-37? Sprawdź, do kiedy i jak go wysłać

Pieniądze

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa o usłudze Twój e-PITtvn24
wideo 2/5

PIT-37 to jeden z najpopularniejszych formularzy składanych do urzędu skarbowego. Tłumaczymy, kto wypełnia to zeznanie, jak ma to zrobić i jak przesłać przez internet.

PIT-37 - kto wypełnia?

Do najpopularniejsze formularzy deklaracji podatkowych należą PIT-37, PIT-36 i PIT-28. Formularz PIT-37 wypełniają osoby, które były zatrudnione na etacie lub wykonywały pracę na zlecenia - podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (obecnie obowiązujące stawki to 17 proc. i 32 proc.).

Ponadto, PIT-37 składają podatnicy, którzy w 2019 roku mieli dochody tylko od płatników ze źródeł położonych w Polsce.

Jeśli podatnik miał przychody z innych źródeł, powinien rozliczyć się na formularzu PIT-36. Chodzi o pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, przychody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych, dochody małoletnich dzieci oraz w przypadku obniżenia dochodów o straty z lat ubiegłych.

Z kolei przychody opodatkowane ryczałtem rozliczamy na PIT-28, opodatkowane podatkiem liniowym - na PIT-36L, uzyskane z obrotu papierami wartościowymi - na PIT-38, a uzyskane dzięki sprzedażom nieruchomości - na PIT-39.

PIT-37 - jak złożyć?

Formularz PIT-37 można oczywiści wypełnić w sposób tradycyjny i w formie papierowej dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego. Ministerstwo finansów zachęca jednak podatników, by składali PIT-37 przez internet (zresztą tak samo jest w przypadku pozostałych deklaracji).

PIT-37 można rozliczyć elektronicznie bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego w usłudze Twój e-PIT (tak jak i PIT-28, PIT-36 i PIT-38). Przy czym, zeznania podatkowe na portalu rządowym za 2019 rok są przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, a zostaną udostępnione 15 lutego 2020 roku.

PIT-37 przez internet

Zalogować się do usługi Twój e-PIT można poprzez profil zaufany.

JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY >

Można też podać tylko dane identyfikujące podatnika - imię, nazwisko, data urodzenia, identyfikator NIP lub PESEL, kwota przychodu z deklaracji złożonej rok wcześniej.

Przez internet możliwe jest rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wtedy też bez problemu można skorzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń podatkowych.

PIT-37 można również przesłać elektronicznie za pomocą wielu dostępnych na rynku aplikacji i programów. Wypełnianie formularza rozpoczyna się od uzupełniania danych w formularzu, często w poprawnym ich wpisaniu pomaga asystent - program podpowiada, co trzeba zrobić. Na przykład, gdy powinniśmy uzupełnić brakujące pola lub wystąpił błąd w deklaracji.

Tuż przed wysyłką nasz PIT-37 przejdzie weryfikację - do tego celu trzeba wprowadzić dane weryfikacyjne - przychód z zeszłorocznej deklaracji. Po wysłaniu do formularza do fiskusa otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru - to gwarancja, że e-deklaracja PIT-37 została wprowadzona do systemu urzędu skarbowego.

Termin złożenia PIT-37

PIT-37 za 2019 rok trzeba wysłać do skarbówki do 30 kwietnia 2020 roku. Tyczy się to deklaracji składanych bezpośrednio w urzędach, jak i wysyłanych przez internet.

Internet jest o tyle pomocny, że wysłać PIT-37 można po zamknięciu urzędów czy poczty - trzeba to jednak zrobić 30 kwietnia przed godz. 23:59.

SPRAWDŹ, KIEDY OTRZYMASZ ZWROT NADPŁATY PODATKU >

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock