Pieniądze

Hiperpodatek od marketów. Resort ma przedstawić założenia projektu

Pieniądze

Dziś publikacja założeń projektu ustawy o podatku od hipermarketów

Dzisiaj minister Paweł Szałamacha ma przedstawić w resorcie finansów założenia projektu ustawy o podatku od hipermarketów. Najprawdopodobniej odbędzie się to w godzinach popołudniowych. W piątek zakończyły się wstępne konsultacje dotyczące tego rządowego projektu.

Pierwotnie, przedstawienie założeń miało odbyć się w piątek, jednak ostatecznie spotkanie przełożono na poniedziałek - najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych.

Ostatnie pomysły, ostatnie szlify

Ostatnie ustalenia wskazują na to, że podatek nie będzie pobierany od powierzchni, a od obrotów. Co ważne, będzie zawierał także kwotę wolną oraz kilka progów. Wejście w życie podatku planowane jest na 1 kwietnia br., a nie jak planowano początkowo, 1 marca.

Po konsultacjach ze środowiskami handlowymi, 8 stycznia, minister Szałamacha zapowiedział, że założenia projektu będą gotowe w ciągu 10 dni roboczych.

Z informacji opublikowanych w poniedziałek przez "Nasz Dziennik" wynika, że ministerstwo finansów po konsultacjach z przedsiębiorcami, opowiedziało się za wprowadzeniem podatku liniowego, który miałby wynosić 2 proc. Podatek liniowy pomoże uniknąć zarzutów niekonstytucyjności tych przepisów.

Ujednolicona stawka spowoduje też, że instytucje unijne nie będą miały zastrzeżeń przy akceptacji tego zobowiązania przez UE. Nieoficjalne informacje zdobyte przez gazetę wskazują, że kwota wolna od podatku ma sięgać 12 mln zł rocznych obrotów. Oznacza to, że polskie małe i średnie firmy handlowe będą wyłączone z obowiązku płacenia tego świadczenia.

Cała sprzedaż detaliczna

Podatek, według tych ustaleń, powinien dotyczyć całej sprzedaży detalicznej: tradycyjnej, przez internet oraz detalicznej prowadzonej w hurtowniach tzw. Cash&Carry i w hurtowniach tradycyjnych wystawiających paragony fiskalne. Z podatku powinny natomiast być zwolnione towary, na które obowiązują ceny urzędowe (np. papierosy) oraz towary obciążone akcyzą.

Zdrój wpływów

Podatek od hipermarketów ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany ma być, według programu PiS, m.in. program 500+. W myśl projektu budżetu na 2016 rok dochody z podatku od hipermarketów powinny wynieść ok. 2 mld zł rocznie. Ze wstępnego projektu ustawy dotyczącej podatku od hipermarketów wynikało, że opodatkowane miały być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 mkw.

Henryk Kowalczyk o nowym kształtcie podatku od hipermarketów

Autor: ag/gry / Źródło: PAP