Przegląd prasy: wieś ofiarą unijnego rozdania

Pieniądze

ShutterstockZimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Gminy są niezadowolone z podziału europejskich funduszy na lata 2014-2020 - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", ankieta przeprowadzona przez Związek Gmin Wiejskich RP wśród ponad 400 samorządów, gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie pokazuje, że podmioty chciałyby zainwestować w latach 2014-2020 aż 97 mld zł.

Środki, ale na co

Pieniądze miałyby trafić głównie na gospodarkę wodno-ściekową i infrastrukturę drogową. Warunek jest jeden - założona kwota będzie osiągalna, o ile niemal 63 mld zł pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł, a więc budżetu państwa i funduszy europejskich. Z tym może być jednak problem. Zimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW). To z niego pieniądze wydawane są np. na budowę i remonty lokalnych dróg czy pomoc w rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej. Fundusze na kolejne lata będą istotnie przycięte, gdyż zmienił się zakres wsparcia. Tymczasem eksperci twierdzą, że gminy wiejskie w ogóle nie zauważały, iż w nowej perspektywie Unia stawia na innowacyjność, a czas na budowę infrastruktury był w starej perspektywie.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock