Prezydent w Szwajcarii. Rozmawiał o frankowiczach

Prezydent chce pomóc frankowiczom. Prosi Szwajcarię o współpracę
tvn24Prezydent chce pomóc frankowiczom. Prosi Szwajcarię o współpracę

Zwróciłem się z postulatem bliższej współpracy Narodowego Banku Polskiego i Szwajcarskiego Banku Narodowego ws. kursów franka - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kehrsatz po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Johannem Schneiderem-Ammannem. Ten podkreślał, że bank centralny jest instytucją niezależną, ale strona szwajcarska jest otwarta na rozmowy.

Polski prezydent podkreślił, że problem wysokiego kursu tej waluty w stosunku do złotego dotyczy setek tysięcy rodzin w Polsce.

Zacieśnić relacje

- Zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, z postulatem, by w miarę możliwości zacieśnione zostały relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii, aby w ramach tej współpracy kwestie linii kredytowych były bardziej otwarte, kwestie możliwości takiego amortyzowania kursu franka na wypadek turbulencji na rynkach walutowych, aby w tym zakresie ta współpraca między bankami była bardziej ścisła - powiedział Duda. Jak zaznaczył, liczy, że sytuacja będzie zmierzać w tym kierunku.

Duda zapowiedział, że na temat sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich, będzie rozmawiał z prezesami Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

- Mogę zapewnić, że nadal będę rozmawiał na ten temat z prezesem NBP, jeżeli chodzi w ogóle o sytuację osób, które mają kredyty we frankach; będę rozmawiał na ten temat z szefem KNF. W moim przekonaniu mogą zostać tutaj podjęte kolejne kroki, aby sytuację tych osób poprawić. Natomiast to już nie są tyle kroki ustawowe, co kroki podejmowane przez te instytucje w ramach tych rozwiązań ustawowych i tych instrumentów, które one dziś w swoich rękach mają. Rzecz polega tylko na tym, aby chciały takie działania, jakie leżą w ich możliwościach, podjąć - powiedział Duda.

Pytany o możliwość zmian w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej, zaznaczył, że w tej sprawie decyzja należy do posłów i senatorów. Wskazał, że projekt dotyczący spreadów był pierwszym krokiem pomocy frankowiczom.

Odpowiedź Szwajcarii

- Jesteśmy otwarci na pomysł prowadzenia rozmów przez banki narodowe Polski i Szwajcarii w sprawie franka szwajcarskiego - powiedział prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann

Podkreślił przy tym, że szwajcarski bank centralny jest instytucją niezależną. Schneider-Ammann mówił też, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła m.in. konsekwencji silnego kursu franka szwajcarskiego na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla rodzin mających kredyty w tej walucie w Polsce. - Mam świadomość, że problematyka związana z frankiem szwajcarskim jest trudna - powiedział szwajcarski prezydent. Relacjonował, że Duda mówił, iż w tej sprawie możliwy jest postęp, jeśli banki narodowe będą prowadzić ze sobą rozmowy. - Oczywiście nasz bank narodowy może te rozmowy sam kształtować. Potwierdziłem, że jesteśmy na to otwarci – powiedział Schneider-Ammann.

Autor: tol / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości