Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dłużej. Rozporządzenie opublikowane

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL,
dap
Źródło:
PAP
Czarnek: do końca lutego klasy I-III w trybie stacjonarnym, pozostałe roczniki w trybie zdalnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Czarnek: do końca lutego klasy I-III w trybie stacjonarnym, pozostałe roczniki w trybie zdalnym

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek rozporządzenie w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Okres ten wydłużono do 14 marca 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rozporządzenie wydłużające okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wchodzi w życie z dniem 1 marca.

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogli z niego korzystać do 28 lutego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

80 procent pensji

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Autor:mb/ToL, dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock