Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zapowiedź minister rodziny

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Maląg o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Maląg o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Maląg o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powróci po wakacjach - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Świadczenie ma być wypłacane do 20 września, ale szefowa MRPiPS nie wykluczyła przedłużenia tego terminu. Zasiłek będzie można otrzymać, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale ten okres kilkukrotnie wydłużano i ostatecznie obowiązywał do 26 lipca.

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała w środę, że świadczenie wróci po wakacjach. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany do 20 września.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że może być różna sytuacja, jeżeli chodzi zagrożenie epidemiczne w danych regionach, dlatego też została podjęta decyzja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rozporządzeniem będziemy proponować do 20 września - wyjaśniła szefowa MRPiPS.

Świadczenie będzie mogło jednak zostać przedłużone. - Oczywiście będziemy cały czas sytuację monitorować w kontakcie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i kolejne decyzje będą podejmowane - zastrzegła Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Z dodatkowego zasiłku będzie mógł skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Minister rodziny dodała, że zasiłek będzie przysługiwał również w sytuacjach, kiedy obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą, aby dzieci mogły w uczęszczać w normalnym trybie do placówki.

Wcześniej zasiłek opiekuńczy przysługiwał także rodzicom, którzy bali się wysłać swoje dzieci do placówek i decydowali o pozostawieniu ich w domu. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył jednak w czwartek, że taka możliwość nie będzie powszechna. Dodatkowy zasiłek zostanie przyznany w przypadku, kiedy któraś ze szkół przejdzie na procedurę nauki zdalnej, albo pozostanie zamknięta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wysokość świadczenia

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Aby skorzystać z zasiłku, pracownik będzie musiał złożyć oświadczenie u swojego pracodawcy, który składa je potem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą będą składały oświadczenie w ZUS.

Zasiłek ten nie będzie przysługiwał, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości