TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatek osłonowy ma zrekompensować wzrost cen. Rząd przyjął projekt

TVN24 Biznes | Pieniądze

Aktualizacja:
Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej
wideo 2/7
Mateusz Morawiecki o dodatku osłonowym w ramach tarczy antyinflacyjnej

Dodatek osłonowy to element tak zwanej tarczy inflacyjnej. Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o dodatku osłonowym - podała kancelaria premiera. Wcześniej został opublikowany na stronach Sejmu. W 2022 roku koszt dodatków osłonowych proponowanych przez rząd ma wynieść 4,1 miliarda złotych.

Dodatek osłonowy

"Proponowany limit wydatków z budżetu państwa na dodatki osłonowe w 2022 r. wynosi 4,1 mld zł. Środki przeznaczone na wypłatę dodatków osłonowych pochodzić będą z budżetu państwa oraz ze sprzedaży (w drodze aukcji) uprawnień do emisji" - napisano.

Projekt ustawy przewiduje zróżnicowanie stawki rocznego dodatku osłonowego i dokonuje podziału na 4 grupy gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy - stawki

W związku z powyższym w projekcie proponuje się następujące stawki dodatku osłonowego:

- dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną – 400 zł

- dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 600 zł;

- dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 850 zł;

- dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1150 zł.

Dodatek osłonowy - kryterium dochodowe

W projekcie napisano, że dodatek osłonowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, którego dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

TREŚĆ PROJEKTU >>>

"Proponowane wsparcie finansowe w postaci dodatku osłonowego wspomoże ich budżety oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Dodatek osłonowy jest częścią przedstawionej w listopadzie 2021 br. przez Prezesa Rady Ministrów tarczy antyinflacyjnej - rozwiązaniem przygotowanym jako narzędzie pomocowe gospodarstwom domowym w 2022 roku" - wskazano w założeniach projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Tarcza antyinflacyjna

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jest on elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.

Wszystkie kluby były za skierowaniem do dalszych prac w komisji rządowego projektu, który ma obniżyć akcyzę na paliwa i energię elektryczną, który również jest częścią tarczy antyinflacyjnej. Zdaniem rządzących rozwiązania te mają zahamować inflację, opozycja uważa, że są to działania pozorne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zużycie prądu przez mieszkańców UEPAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości