Wpływy z VAT wystrzeliły w styczniu. Ministerstwo tłumaczy, skąd ten wielki wzrost

Pieniądze

ShutterstockSprzedaż detaliczna w grudniu 2016 r. zwiększyła się o 6,4 proc rok do roku w ujęciu nominalnym

Wysokie dochody z podatku VAT były realizowane w poprawiającym się otoczeniu ekonomicznym, prowadzącym do wzrostu konsumpcji prywatnej - tłumaczy tvn24bis.pl Ministerstwo Finansów. Resort podał wczoraj, że w styczniu dochody z podatku od towarów i usług były wyższe o 25,3 proc. niż rok wcześniej.

Ok. 22 mld zł - tyle w styczniu trafiło do budżetu państwa z tytułu podatku VAT. To styczniowy rekord. Wpływy z VAT, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. były wyższe o ok. 4,4 mld zł.

Skąd ten VAT?

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, z czego wynika ten wzrost. Resort tłumaczy, że głównym czynnikiem wyższych dochodów z podatku był wzrost konsumpcji.

"Wysokie dochody z VAT były realizowane w poprawiającym się otoczeniu ekonomicznym, prowadzącym do wzrostu konsumpcji prywatnej. Sprzedaż detaliczna w grudniu 2016 r. zwiększyła się o 6,4 proc rok do roku w ujęciu nominalnym" - wyjaśnia resort w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Jak dodaje, szczególnie silnie na nastroje konsumentów wpływa "pozytywna autoocena sytuacji finansowej oraz ocena perspektyw polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach". "Razem z poprawą na rynku pracy (wyraźny spadek liczby bezrobotnych do poziomu najniższego po 1989 r.) wzrost wynagrodzeń był istotnym czynnikiem wzmacniającym popyt konsumpcyjny" - podkreśla MF. Według ministerstwa poprawie prywatnego popytu sprzyjał wzrost dochodów rodzin za sprawą programu Rodzina 500 plus oraz niska dynamika cen konsumpcyjnych. Ministerstwo zwraca również uwagę na korzystne dane pochodzące z sektora paliwowego.

Dochody z podatku VATMF

"Wskazują one, że dochody podatkowe wspierane są również przez funkcjonowanie tzw. pakietu paliwowego oraz zaangażowanie Służby Celnej i administracji podatkowej" - czytamy w komunikacie.

Pakiet paliwowy obowiązuje od 1 sierpnia 2016 roku. Jest to nowelizacja ustaw o VAT i akcyzie, nowela Prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw. Pakiet dotyczy poboru VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach oraz koncesjonowania obrotu paliwami z zagranicą. Jego celem jest uszczelnieniem poboru VAT i ograniczenie szarej strefy.

Prof. Marek Belka o karze za wyłudzenia VAT:

Prof. Marek Belka o karze za wyłudzenia VATtvn24

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock