TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe 300 złotych na dziecko. Minister o liczbie złożonych wniosków

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki: Na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października na uczelnie
Morawiecki: Na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października na uczelnieTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki: Na dzisiaj to są nasze zdecydowane plany. 1 września wracamy do szkół, 1 października na uczelnie

Ponad 577 tysięcy wniosków złożono w rozpoczętym na początku lipca programie wyprawek szkolnych Dobry Start - poinformowała w poniedziałek w Białymstoku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Wnioski przez internet można składać od początku lipca.

Maląg mówiła, że 1 lipca ruszyła trzecia edycja tego programu. Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że co roku programem objętych jest około 4,5 miliona dzieci w całym kraju.

- W tym roku zostało złożonych już na chwilę obecną ponad 577 tysięcy wniosków - mówiła minister. Dodała, że w tym roku zarezerwowano na ten cel w budżecie ponad 1,5 miliarda złotych. W dwóch poprzednich latach – jak mówiła Maląg – przekazano na ten program w sumie ponad 2,6 miliarda złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dla kogo

Program Dobry Start to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole, do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Program nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola oraz dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w tak zwanej zerówce w przedszkolu lub szkole. Świadczenie nie przysługuje również na studentów.

Gdzie złożyć wniosek

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o 300 plus można składać online od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Od 1 sierpnia składanie wniosków będzie możliwe także drogą tradycyjną - w formie papierowej - bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Wniosek można będzie złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o świadczenie Rodzina 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie, na przykład w centrum świadczeń. Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Wypłata pieniędzy

Jak możemy przeczytać na stronie MRPiPS, "złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września". "Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku" - dodano.

Termin na złożenie wniosku upłynie 30 listopada.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości