Wysłałeś pieniądze na zły numer konta? Wkrótce masz je łatwiej odzyskać

Pieniądze

ShutterstockProjekt jest gotowy, jest przekazywany do konsultacji z sektorem bankowym i ministrem finansów - powiedział Dera

Pieniądze przelane przez pomyłkę na niewłaściwy numer konta bankowego będzie można łatwiej odzyskać - to cel projektu przygotowanego przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Rzecznikiem Finansowym - poinformował prezydencki minister Andrzej Dera.

Projekt jest gotowy. Został przekazywany do konsultacji z sektorem bankowym i ministrem finansów - dodał.

Droga przez mękę

Dera uważa, że obecnie odzyskiwanie pieniędzy przelanych przez pomyłkę np. w wyniku błędnie wpisanej jednej lub dwóch cyfr w numerze konta bankowego to dla obywateli "droga przez mękę". Jak zaznaczył, czasem błąd dotyczy dużych kwot, które zamiast na konto np. dewelopera, trafiają na konto innego podmiotu. Powiedział, że do prezydenta Andrzeja Dudy w tego rodzaju sprawach zwracało się bardzo wiele osób. Projekt przygotowany we współpracy z Rzecznikiem Finansowym ma ułatwić dochodzenie, odzyskiwanie tych środków - powiedział prezydencki minister. Nie chciał ujawnić szczegółów tych rozwiązań. Kolejny z projektów prezydenckich - powiedział Dera - likwiduje dyskryminację pracowników sezonowych. Poinformował, że projekt trafił do zaopiniowania przez Radę Dialogu Społecznego.

Autor: ToL/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock