Jackiewicz: dziś nowi członkowie rad nadzorczych PR i TVP, wkrótce w PAP i KGHM

Pieniądze

TVN24Minister Skarbu Państwa zapowaida kolejne zmiany w radach nadzorczych podlegających mu spółek.

Jeszcze dziś powołam członków rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - mówił w poniedziałek dziennikarzom szef resortu skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Na najbliższe dni zapowiedział zmiany w radach nadzorczych Polskiej Agencji Prasowej i KGHM.

Minister skarbu państwa nie chciał podać, kogo powoła do trzyosobowych rad nadzorczych w TVP i PR. Zaznaczył, że informacja ta zostanie przekazana "dziś wieczorem, najpóźniej jutro rano".

Rychłe zmiany, audyt w KGHM

Zapowiedział, że w najbliższych dniach planuje dokonać zmian również w radzie nadzorczej i zarządzie Polskiej Agencji Prasowej. Pytany, czy zmiany zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższego miesiąca, odpowiedział że "być może zdecydowanie szybciej". Na zmiany i audyt muszą przygotować się także władze KGHM Polska Miedź. Do 18 stycznia br. ma zostać zmieniona rada nadzorcza KGHM "Polska Miedź". Radzie w nowym składzie zostanie powierzone "zadanie oceny obecnego zarządu, z panem prezesem Wirthem na czele". Minister zapowiedział też rozpoczęcie audytu w spółce. - Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi - stwierdził minister Szałamacha.

Telefonia "Dialog" jako "druga noga"

Dodał, że "kiedyś budowano drugą nogę", taką jak telefonia "Dialog". "Nie wiem dlaczego zrezygnowano z tej drugiej nogi". Przyznał, że sprzedaż "Dialogu" (red. w 2011 roku KGHM sprzedał sieć firmie Netia) wpłynęła w pewnym momencie na poprawę wyników finansowych spółki. - Dzisiaj widzimy, że ta druga noga byłaby wielkim wsparciem dla spółki - mówił minister. - Chcemy, żeby ta potężna spółka była nadal perłą w koronie polskiej gospodarki - zaznaczył Jackiewicz.

Inwestycja w Chile zasadna?

Zapowiedział też badanie, "na ile zasadna" była inwestycja KGHM w Chile (chodzi o inwestycję w kopalni Sierra Gorda). Minister mówił też, że jego resort pracuje nad tym, "by od 2017 r. podatek miedziowy został albo zniesiony, albo znacznie ograniczony, albo też została zmieniona jego formuła, z korzyścią dla KGHM".

Największym akcjonariuszem KGHM "Polska Miedź" jest skarb państwa, który ma 31,79 proc. kapitału zakładowego spółki. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy. Obecny prezes Herbert Wirth kieruje KGHM "Polska Miedź" od 2009 roku.

Mandaty wygasają

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rtv mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli w piątek. Tego samego dnia Dawid Jackiewicz mianował na prezesa TVP Jacka Kurskiego, a Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk, na wiceprezesa TVP powołał Macieja Staneckiego, a do zarządu Polskiego Radia Marcina Paladego i Jerzego Kłosińskiego.

Zmiany czekają też PAP

Polska Agencja Prasowa jest jednoosobową spółką skarbu państwa. Na podstawie ustawy z 1997 roku minister skarbu powołuje jej radę nadzorczą (5-7 osób) na trzyletnią kadencję, a ta zarząd (1-3 osoby), również na trzyletnią kadencję. W skład obecnej rady nadzorczej PAP VII kadencji wchodzą Radosław Tabak (przewodniczący), Beata Chłodzińska, Piotr Koszewski, Stefan Karasiński, Wojciech Szeląg, Magdalena Świerczek i Beata Trejnowska. Ich kadencja upływa w 2017 roku. Obecnie w PAP nie ma prezesa (od 2013 roku). Spółką kieruje dwuosobowy zarząd - Lidia Sobańska i Arkadiusz Szymanek.

Minister Skarbu Państwa: PKN Orlen, Lotos oraz PGNiG mogą być połączone

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24