Pieniądze

Płacisz 100 zł, do potrzebujących trafia 40. Jak mądrze pomagać?

Pieniądze

Jak pamagać najbardziej efektywnie?
tvn24Jak pamagać najbardziej efektywnie?

Koniec roku to dobry czas, aby pomóc różnym fundacjom lub organizacjom dobroczynnym. Warto jednak wiedzieć jak to robić, aby możliwie najwięcej z przekazanych przez nas pieniędzy trafiło do potrzebujących.

O kilku ważnych zasadach mówił w TVN24 Michał Szafrański, autor bloga jakoszczędzaćpieniądze.pl.

Powszechnie wiadomo, że pomagać może na różne sposoby - wpłacając gotówkę, robiąc przelew, wysyłając sms-a itp. Okazuje się jednak, że nie wszystkie sposoby pomocy są równie skuteczne. - Jeśli przekazujemy pieniądze, to warto zatroszczyć się o to, żeby dać jak najwięcej - podkreślił Szafrański.

Podatek i to co zostaje

Ekspert zwracał uwagę, że od każdych ofiarowanych pieniędzy zapłaciliśmy już podatek dochodowy. W zależności od tego, w którym progu podatkowym jesteśmy, ta kwota jest różna. - Jeżeli wyciągamy 100 zł z portfela i jesteśmy w I progu podatkowym (18 proc.), to kosztuje nas to 122 zł. Wcześniej zapłaciliśmy od tego podatek. Jeśli jesteśmy w II progu (32 proc. podatek), to kosztuje nas to dodatkowo już 47 zł. To jest kwestia tego, żeby w taki sposób wykonywać darowizny, np. przelewami na konto fundacji czy stowarzyszeń, aby móc odliczyć sobie je od podatku - podkreślił Szafrański. Warto przy tym pamiętać, że ulga podatkowa z tytułu darowizn jest ograniczona do wysokości 6 proc. naszego dochodu rocznie. Popularną metodą pomocy jest też wysłanie sms-a. Co dzieje się jednak z pieniędzmi w ten sposób przekazanymi? - Jeśli wyślemy sms-y za 100 zł, to 18,70 zł z tego skonsumuje VAT. Może też wystąpić podział środków pomiędzy operatora telekomunikacyjnego a fundację (czasami operatorzy zrzekają się tych opłat). Oznacza to, że ze 100 zł na konto fundacji trafia nieco ponad 40 zł - wyliczył ekspert. Szafrański dodał, że "z punktu widzenia organizacji, którą wspomagamy najważniejsza jest systematyczność pomocy". - Jeśli więc mamy taki plan, aby przekazać rocznie np. 500 zł na konta organizacji dobroczynnych, to ustawmy sobie stałe zlecenie przelewu na mniejsze kwoty, ale regularne. To będzie bardziej korzystne niż jednorazowy strzał, który wykonamy - zaznaczył. Popularnym sposobem pomocy jest też odliczenie tzw. 1 proc. w rocznym zeznaniu PIT.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości