Czternasta emerytura coraz bliżej. ZUS o zasadach wypłat

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes ZUS o wysokości emerytur w 2020 roku
Prezes ZUS o wysokości emerytur w 2020 rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes ZUS o wysokości emerytur

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona wraz z listopadowymi świadczeniami. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej oraz świadczenia przedemerytalnego.

"Uspokajam emerytów. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie" – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Czternasta emerytura - kto dostanie

Z szacunków Zakładu wynika, że czternasta emerytura zostanie wypłacona około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości 1250,88 zł brutto będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Wszystko, dlatego że w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że około 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (np. jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia - powyżej 4150 zł brutto. Czternastki nie otrzymają również osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości