TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Wkrótce ruszą wypłaty

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes ZUS o wysokości emerytur w 2020 roku
Prezes ZUS o wysokości emerytur w 2020 rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes ZUS o wysokości emerytur

Ponad 9,2 miliona osób otrzyma w tym roku czternastą emeryturę, do większości uprawnionych ma ona trafić wraz z listopadowym świadczeniem - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Resort przypomniał w komunikacie, że w pierwszej połowie roku do wszystkich emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. To wsparcie dla 9,8 mln emerytów, w tym roku trafiło do nich ok. 12,2 mld zł. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

- Trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego - przypomina, cytowana w komunikacie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje, już wkrótce wypłacona zostanie również czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem. Czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej oraz świadczenia przedemerytalnego.

Czternasta emerytura z kryterium dochodowym

W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne - zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

- Przypominam, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu - nie trzeba składać żadnych wniosków - podkreśla minister Maląg.

Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

"Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem" - informuje ZUS.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości