Tłumy Amerykanów przypuszczą szturm na sklepy. Polacy też liczą na okazje

Pieniądze

TVN24 Biznes i ŚwiatBlack Friday czyli zakupowe szaleństwo

Amerykanie z niecierpliwością odliczają godziny do rozpoczęcia "Czarnego Piątku", czyli dnia, w którym sklepy tradycyjnie oferują produkty z ogromnymi zniżkami. W zakupowym szaleństwie uczestniczy w USA 120-140 mln ludzi. Jak szacuje American Express, każdy z nich zostawi w tym roku w sklepach średnio 585 dolarów. Na promocyjne ceny mogą liczyć też Polacy.

W każdy ostatni piątek listopada, a pierwszy po Dniu Dziękczynienia, Amerykanie czekają na to, by szturmem zdobywać sklepy. "Czarny Piątek" (Black Friday), jest uznawany za początek sezonu zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. By zachęcić klientów do wydawania pieniędzy, sieci handlowe wprowadzają w tym dniu największe promocje.

Po dwa, trzy telewizory

Ceny są znacznie obniżane, a liczba produktów ograniczona. Okazyjnie można kupić można właściwie wszystko - nie tylko dobra materialne, elektronikę, ubrania, ale np. także wycieczki zagraniczne. Zdecydowanie najlepiej sprzedaje się jednak elektronika. Amerykanie kupują np. po dwa, trzy telewizory, bo przeceny na sprzęt RTV/AGD sięgają nawet 70-80 proc.

Aby zdobyć produkty po okazyjnej cenie, trzeba się czasami mocno postarać. Przed niektórymi marketami za oceanem od kilku dni stoją namioty, w których nocują konsumenci. To nic dziwnego, bo w kolejkach do sklepów trzeba niekiedy stać nawet 7-8 godzin.

O "Czarnym Piątku" mówi się, że generuje największy dzienny ruch w handlu. W zakupowym szaleństwie uczestniczy średnio co trzeci mieszkaniec USA, czyli w sumie około 120-140 mln ludzi.

Wśród wielkich sieci handlowych które wprowadzą promocję są m.in. Wal-Mart, Best Buy, Kmart, Gap, Old Navy czy Sears. Handlowcy mają nadzieję, że w ten sposób uda im się przyciągnąć dodatkowych klientów i już liczą zyski. Wielu sprzedawców otworzy swoje sklepy już o godz. 5 rano.

W Polsce tez szaleństwo

Moda zza oceanu zawitała już do Europy. Wielu detalistów na Starym Kontynencie zostało niejako zmuszonych do konkurowania z "Czarnym Piątkiem", ponieważ amerykańska oferta dociera też do europejskich klientów, m. in. za pośrednictwem serwisu Amazon.

Promocję przygotowały też największe sieci i galerie handlowe w Polsce. Niektóre z nich będą czynne do północy, a zniżki sięgną nawet 70 proc. Wśród przecenionych produktów znajdzie się przede wszystkim odzież i sprzęt elektroniczny.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl