TVN24 Biznes | Pieniądze

Trzy cyfry na odwrocie karty. Wyjaśniamy, o co chodzi

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

Czym są kody CVV i CVC? Gdzie mogę je znaleźć na karcie płatniczej lub kredytowej? Poniżej odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy, czym są trzy cyfry na odwrotach wyżej wymienionych kart.

CVV i CVC - co to jest?

CVV i CVC to kody bezpieczeństwa, które znajdują się na odwrotach naszych kart płatniczych i kredytowych. To trzy cyfry, które w przypadku kart Visa nazywają się CVV (po angielsku Card Verification Value), natomiast w przypadku MasterCard - CVC (po angielsku (Card Verification Code).

Te trzycyfrowe kody mają zabezpieczyć nas przed kradzieżą pieniędzy przy użyciu karta płatniczych lub kredytowych. Kody CVV i CVC podawane są przy wszystkich transakcjach internetowych, gdy podaje się tylko numer karty - korzystamy z niej wirtualnie. Zastępuje to nam numer PIN, który podajemy przy tradycyjnych transakcjach - np. w sklepie czy w bankomacie.

Gdzie znajduje się CVV/CVC?

Kody CVV i CVC są na odwrocie karty. Na ogół można je znaleźć obok miejsca na podpis. Ma formę trzycyfrowej liczby.

Inne kody bezpieczeństwa na kartach

Kodów zabezpieczających transakcje jest jednak więcej - mają inne nazwy i nie zawsze są trzycyfrowe. W przypadku kart American Express kod bezpieczeństwa nazywa się CID (po angielsku Card ID) i są to dodatkowe cztery cyfry, które znajdują się na froncie karty kredytowej.

Tego typu kodów jest więcej i różnią się nazwami, choć na ogół są to złożone z trzech wyrazów skrótowce. Ich funkcja jednak się nie zmienia i bez względu czy są to trzy, czy cztery cyfry, służą do potwierdzania transakcji.

Rodzaje kodów CVV i CVC

Pierwsze kody CVV1 i CVC1 powstały, by potwierdzać tradycyjne transakcje. Zostały one zapisane na pasku magnetycznym i miały potwierdzać, że karta jest w posiadaniu właściciela.

CVV2 i CVC2 to cyfry, które znajdują się na odwrotach kart. Ich funkcja jest podobna, też mają zabezpieczyć nas przed oszustami, ale tym razem internetowymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

CVV i CVC - zalety i wady

Gwarancja bezpieczeństwa to z pewnością duża zaleta kodów CVV/CVC. Co więcej, gdy oszustom uda się zdobyć kod bezpieczeństwa i resztę danych z karty oraz dokonają transakcji, to można ubiegać się o tzw. chargeback - zwrot pieniędzy na kartę. Niestety nie zawsze bank pozwala na skorzystanie z tego rozwiązania.

Wadą CVV/CVC wymienia się na ogół oznaczenie kodu bezpieczeństwa na karcie w zbyt widocznym miejscu, przez co cyfry mogą łatwiej zostać odczytane przez niepożądaną osobę. Ważne jest zatem, by ze względów bezpieczeństwa chronić poufność tej informacji, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości