Coraz chętniej bierzemy kredyty. "W przyszłym roku planuje to 14 proc. Polaków"

Pieniądze

sxc.huPołowa Polaków nie planuje żadnych operacji finansowych

Wzięcie kredytu w przyszłym roku planuje 14,1 proc. Polaków wobec 10,7 proc. planujących wzięcie kredytu w tym roku - wynika z badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank. Większość Polaków - 50,4 proc. - nie planuje na 2015 r. żadnych czynności związanych z finansami.

Z badania wynika, że kredyt gotówkowy planuje zaciągnąć 8,6 proc. Polaków wobec 7,1 proc. planujących to na 2014 r. O kredycie mieszkaniowym myśli natomiast 5,5 proc. badanych, wobec 3,6 proc. przed rokiem.

Finansowy portret Polaka

Badanie wskazuje, że 50,4 proc. Polaków nie planuje na 2015 r. żadnych czynności związanych z finansami, 19,9 proc. zamierza oszczędzać na lokatach, zaś 15,6 proc. będzie oszczędzać na emeryturę.

"Warto zwrócić uwagę na fakt, że od ostatniego badania dwukrotnie wzrosła liczba ankietowanych, którzy chcą samodzielnie oszczędzać na emeryturę w ramach planów długoterminowego oszczędzania. (...) zwiększenie zainteresowania długoterminowymi produktami oszczędnościowymi może być efektem ożywionej dyskusji związanej z reformą OFE w pierwszej połowie roku" - napisano w komentarzu do badania.

"Wyniki badania potwierdzają, jak duży wpływ na decyzje finansowe ma coraz lepsza koniunktura rynkowa oraz rekordowo niski poziom stóp procentowych" - dodano.

Badanie zostało zrealizowane 21-22 listopada na "reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie".

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu