Kwadratowa moneta z Polski zdobyła nagrodę w Moskwie

Pieniądze

Banknot 200-złotowy po liftingu. Dzisiaj trafił do obiegutvn24
wideo 2/3

Moneta kolekcjonerska, z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, zdobyła trzecie miejsce w kategorii Moneta Roku w międzynarodowym konkursie "Coin Constellation - 2017" - poinformował Narodowy Bank Polski.

W jedenastej edycji konkursu "Coin Constellation - 2017", który odbył się w ramach międzynarodowej konferencji COINS-2017 w Moskwie, wzięło udział 40 uczestników z 27 państw.

W konkursie, w którym zgłoszono 268 monet w 8 kategoriach, mogły uczestniczyć tylko monety wyemitowane w 2016 roku. Moneta Narodowego Banku Polskiego zdobyła trzecie miejsce w kategorii Moneta Roku, ex aequo z Narodowym Bankiem Białorusi.

Kwadrat na piątkę

Moneta ma wymiary 40 mm na 40 mm. Wykonano ze srebra, a jej waga to 28 gram. Wkomponowano w nią wizerunek 5-złotowej monety obiegowej.

Na rewersie znajdziemy popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z inicjatywy którego w 1766 roku powstała Mennica Warszawska. Jej utworzenie było częścią wprowadzanej wtedy reformy monetarnej. Niestety w wyniku III rozbioru polski zamknięto ją, a zasoby trafiły do skarbu pruskiego. Odrodzenie Mennicy nastąpiło 15 lat później po powstaniu Księstwa Warszawskiego.

Na monecie widzimy również wizerunek podstawowej maszyny menniczej tych czasów tzw. balansjerki. Po obu stronach widniejącego wizerunku 5-złotówki jest maksyma "Pro Fide, Grege Et Lege", co oznacza "Za wiarę, lud i prawo". Te same słowa widniały na medalu sławiącym wznowienie przez króla Orderu Orła Białego. Awers zdobi widok Zamku Królewskiego oraz postać Minerwy, bogini sztuki i rzemiosła, a także patronki mincerzy.

Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marca 2016 roku. Powstało ich tylko 35 tys. sztuk, a jej cena to 190 złotych. Wartość rynkowa monety przekracza wielokrotnie jej wartość nominalną. Mimo tego jest ona traktowana jako prawny środek płatniczy w Polsce, co oznacza, że możemy nią zapłacić w sklepie.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP