Chińczycy mają ochotę na piwo z Polski

Pieniądze

ShutterstockW październiku br. ma dojść do historycznej fuzji na rynku piwa

Sytuacja na rynku piwnym robi się coraz ciekawsza. China Resources Beer Holdings włącza się bowiem do walki o aktywa SABMiller w Europie Centralnej i Wschodniej, wycenione łącznie na około 6 mld dolarów. W ręce nowych właścicieli ma trafić m.in. Kompania Piwowarska produkująca Lecha, Tyskie czy Żubra.

Według źródeł Bloomberga producent chińskiej marki piwa Snow rozmawia już z doradcami na temat oferty. A czasu jest coraz mniej. Proces sprzedaży aktywów SABMiller, w których skład wchodzi m.in. czeski Pilsner Urquell, ma się rozpocząć bowiem już w przyszłym miesiącu.

Na początku października spodziewana jest finalizacja transakcji SABMiller z Anheuser-Busch InBev. A pozbycie się aktywów w Europie Centralnej i Wschodniej przez SABMiller będzie niezbędne do uzyskania zgody regulatorów rynku.

Taki warunek pod koniec maja postawiła Komisja Europejska.

Konkurencja

Jak zaznacza jednak Bloomberg, dla China Resources droga do przejęcia europejskiego biznesu z portfela SABMiller wcale nie będzie jednak łatwa.

Podobne plany ma mieć japoński producent Asahi Group Holdings, szwajcarska grupa Jacobs Holdings, Kulczyk Investments z Polski, CVC Capital Partners - wskazują źródła. Do licytacji mogą się włączyć również KKR & Co, Advent International Corporation i Mid Europa Partners - wskazują źródła.

- Konkurencja będzie ogromna - mówi Duncan Fox, analityk wywiadu Bloomberg Intelligence. - W pewnym China Resources Beer będzie chciało przenieść się poza Chiny. Jednak wydaje się, że aktywami będzie zainteresowane wiele firm - dodaje.

Już w sierpniu dyrektor finansowy China Resources Beer Holdings, Tomakin Lai powiedział, że koncern jest otwarty na możliwości akwizycji, choć dodał, że nie jest jest zainteresowany mniejszymi firmami.

W oczekiwaniu na zgodę

AB InBev chce pozbyć się swoich aktywów na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Polsce, by móc uzyskać zgodę na zakup, za około 100 mld dolarów udziałów konkurenta, grupy SABMiller. Jak wskazują źródła, wolą spółki może być sprzedanie aktywów do innego browaru, aby wyrównać konkurencję na rynku.

Do portfela japońskiego Asahi dołączyły już zresztą marki Peroni, Grolsch i Meantime, wcześniej należące do AB InBev. Cena transakcji wyniosła 2,55 mld euro.

Zbycie dodatkowych aktywów w Europie Środkowej i Wschodniej pomoże AB InBev wycofać się z trudnego rynku - wskazuje Bloomberg.

Akcjonariusze zdecydują

A do gigantycznej transakcji na rynku piwa coraz bliżej. Pod koniec lipca zarząd grupy SABMiller zarekomendował bowiem akcjonariuszom przyjęcie nowej oferty złożonej przez koncern Anheuser Busch InBev.

Transakcja, której warunki uzgodniono jeszcze w ubiegłym roku, doprowadzi do powstania największej kompanii piwowarskiej na świecie. Produkującej około 30 proc. piwa na świecie.

O tym, czy dojdzie do skutku, zdecydują akcjonariusze podczas głosowania, które zaplanowano na 28 września. Sfinalizowanie całej transakcji planowane na 10 października br.

Kukiz'15 chce umożliwić picie "piwa pod chmurką". Zobacz rozmowę z programu "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 (30.08.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock