Ceny znowu w górę. Więcej płacimy za żywność i transport

[object Object]
Ceny żywności coraz wyższe TVN24 BiS
wideo 2/3

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły rok do roku o 2,1 procent, a w porównaniu z listopadem ceny wzrosły o 0,2 procent - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,6 proc.), a także transportu (o 0,7proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. i 0,06 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,07 p. proc." - napisano w poniedziałkowym komunikacie.

Dla porównania, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,5 procenta rok do roku, co było największym wzrostem od 2012 roku.

Z konsensusu Polskiej Agencji Prasowej wynika, że rynek oczekiwał inflacji rok do roku na poziomie 2,0 proc., a miesiąc do miesiąca 0,2 proc.

Z danych GUS wynika również, że w IV kwartale mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 1,1 proc. w stosunku do III kwartału 2017 roku. Inflacja średnioroczna w 2017 r. wyniosła natomiast 2,0 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że średnioroczna inflacja w 2017 r. wyniesie 2,0 proc.

GUS zbadał też średnioroczny wzrost cen w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów, który w 2017 roku wyniósł 2,3 proc.

Średnioroczne zmiany cen towarów i usług w 2017 rokuGUS

Autor: ps//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości