Rynek ropy gwałtownie zareagował na wybór Bidena

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Ceny ropy podskoczyły po zwycięstwie dmokraty Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich - poinformowali maklerzy. Dodali, że powodem wzrostów jest nadzieja, iż polityka nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych okaże się bardziej przewidywalna.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,13 USD, wyżej o 2,67 proc.

ROPA (WTI)

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 40,46 USD za baryłkę, wyżej o 2,56 proc.

ROPA (BRENT)

Media ogłosiły zwycięstwo Bidena

W sobotę zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA z 3 listopada ogłosiły największe media w tym kraju, a także sam kandydat.

"Kandydat demokratów Joe Biden pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA" - ogłosiła w sobotę agencja Associated Press. Podobną decyzję podjęły telewizje CNN, NBC i Fox News.

- Będę prezydentem wszystkich Amerykanów, jestem zaszczycony zaufaniem, jakim mnie obdarzyli - oświadczył w sobotę Biden.

Program Joe Bidena zakłada skuteczniejszą walkę z koronawirusem oraz poprawę dostępności służby zdrowia, załagodzenie napięć rasowych i wyrównanie nierówności na tym tle oraz odbudowę gospodarki przez federalne interwencje.

Zwycięstwa swojego wyborczego przeciwnika nie akceptuje urzędujący prezydent Donald Trump, który twierdzi, że doszło do fałszerstw wyborczych. Jego prawnicy składają pozwy kwestionujące wyniki wyborów w poszczególnych stanach.

Cena ropy - komentarz

- Oczekiwania bardziej przewidywalnej i stabilnej administracji Bidena oraz nadzieje na dodatkowy pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki powodują wzrost cen ropy - mówi Will Sungchil Yun, starszy analitycy ds. rynku surowców w VI Investment Corp.

- Jednak w dłuższej perspektywie mogą utrzymywać się niestabilne notowania ropy, bo Trump może potencjalnie opóźniać cały proces zatwierdzenia wyniku wyborów, a do tego widać odrodzenie pandemii wywołanej przez koronawirusa w Europie, co nie sprzyja popytowi na paliwa - dodaje.

W ub. tygodniu ropa WTI na NYMEX zyskała 3,8 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock