Papier toaletowy może uderzyć po kieszeni

Pieniądze

Rekordowe ceny awokado. Przez susze i rosnący popyttvn24bis
wideo 2/3

Papier toaletowy, ręcznik papierowy i pieluchy. Już wkrótce konsumenci mogą odczuć wzrost cen tych produktów. Powodem jest niedobór miazgi drzewnej.

Procter&Gamble to jeden z największych na świecie koncernów, który pod różnymi markami sprzedaje m.in. papier toaletowy, ręczniki papierowe i chusteczki. Podczas niedawnej prezentacji wyników firma poinformowała, że była zmuszona podnieść ceny tych towarów średnio o 5 procent. O 4 procent wzrosły także ceny pieluch w Ameryce Północnej.

Inny rynkowy potentat Kimberly-Clark, który produkuje m.in. chusteczki do nosa, w ostatnim kwartale także podniósł ceny swoich produktów, a jednocześnie obniżył prognozę zysków.

Za tymi zmianami stoi sytuacja na rynku miazgi drzewnej, nazywanej także ścierem drzewnym, którą otrzymuje się poprzez rozwłóknianie drewna.

Miazgę uzyskuje się z różnych gatunków drzew, m.in. sosny, świerku, jodły, a także eukaliptusa. Z miazgi z jednego drzewa można wyprodukować aż 1000 rolek papieru toaletowego.

Jakie przyczyny

W ostatnich latach ceny tego surowca jednak wystrzeliły.

Jak wskazuje Reuters, wartość miazgi z twardego drewna, używanej do produkcji chusteczek higienicznych i papieru toaletowego, od końca 2016 roku wzrosła o około 60 procent. W tym samym czasie o 21 procent zwyżkowała także cena miazgi z drewna iglastego, stosowanej przy produkcji pieluch i podpasek.

Zdaniem ekspertów, nie może to postać bez wpływu na ceny produktów w sklepach.

Przyczyną rosnących cen jest globalny niedobór surowca na rynku.

Głównym powodem jest rosnący popyt w Chinach, których gospodarka przyśpieszyła w 2017 i pierwszej połowie 2018 r. Zapotrzebowanie na miazgę ze strony Państwa Środka jest dodatkowo napędzane nowymi regulacjami, które weszły w życie z początkiem tego roku. Na ich mocy Pekin ograniczył import nieposortowanych odpadów papierowych. Lukę na rynku, która w ten sposób powstała, firmy - produkujące np. papierowe opakowania - zapełniają ściągając miazgę.

Z drugiej strony spadła podaż surowca, po tym jak doszło do nieoczekiwanego zamknięcia kilku dużych fabryk na świecie.

Sprawy dodatkowo komplikuje wojna handlowa. Reuters przypomina, że Kanada w ramach sporu ze Stanami Zjednoczonymi wprowadziła na amerykańskie chusteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe cła o łącznej wartości 575 milionów dolarów.

Autor: mb / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock