TVN24 Biznes | Pieniądze

"Cena za metr kwadratowy nowych nieruchomości musi wzrosnąć". Drożeją kolejne materiały

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Inflacja w Polsce. Dane za październik 2021 roku
Inflacja w Polsce. Dane za październik 2021 rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Inflacja w Polsce. Dane za październik 2021 roku

Wzrost cen jest również widoczny w budownictwie. Ceny styropianu wzrosły w ciągu roku o 120 procent, a wełny elewacyjnej o 90 procent - wynika z analizy przygotowanej przez Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji (SWE). Jak wskazano, w konsekwencji cena za metr kwadratowy nowych nieruchomości musi wzrosnąć.

Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji w swojej analizie podało, że w listopadzie 2020 roku metr sześcienny styropianu kosztował 100 zł. Teraz za ten sam styropian trzeba już zapłacić 220 zł, oznacza to wzrost o 120 procent. Zdaniem przedstawicieli SWE ta tendencja się utrzyma, ponieważ na rynku wciąż brakuje polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu.

Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że równie wysokie stawki osiągnęła wełna elewacyjna, której cena w ciągu roku wzrosła o 90 procent i teraz jej metr kwadratowy (grubość 15 cm) kosztuje 58,5 zł. Ponadto na dostawę wełny trzeba czekać nawet dwa miesiące. To z kolei, według analizy SWE, będzie się przekładać na opóźnienia w realizacjach i wyższe koszty poniesione przez wykonawców, które finalnie mogą spaść na inwestora.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce - materiały budowlane

"Lawinowo rosną ceny materiałów budowlanych. Karuzela podwyżek nie tylko utrudnia działalność firm budowlanych. Ostatecznie uderzy w odbiorcę końcowego, bo cena za metr kwadratowy nowych nieruchomości musi wzrosnąć" - napisano w analizie.

"Wcześniejsze wzrosty cen na rynku budowlanym pokazały, że najwięcej traci odbiorca końcowy. Firmy budowlane realizujące długie kontrakty, marżą muszą pokryć różnice pomiędzy złożoną ofertą, a aktualnymi cenami na rynku. W konsekwencji drożeją inwestycje i rośnie cena za metr kwadratowy mieszkania czy nieruchomości komercyjnej" - dodano.

Według prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji Grzegorza Tymoszewskiego skoki cenowe są tak duże, że firmy zaczynają robić zapasy, bo nikt nie wie, ile ten sam produkt będzie kosztował za miesiąc. Podkreśla, że rok temu ceny materiałów budowlanych też rosły, ale z dynamiką dwukrotnie niższą niż inflacja.

Dodaje, że obecnie na materiały i surowce do produkcji materiałów budowlanych czeka się średnio od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy.

Grupa PSB Handel informowała w ubiegłym tygodniu, że ceny materiałów budowlanych w październiku 2021 roku w porównaniu do października 2020 roku wzrosły średnio o 20,5 procent. Najmocniej, bo o 101 proc. rok do roku podrożały płyty OSB.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że inflacja w Polsce w październiku 2021 roku wzrosła rok do roku o 6,8 procent.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości