Pieniądze

Rachunki za gaz pójdą w górę. Zatwierdzono nową taryfę

Pieniądze

Prezes PGNiG o umowie na dostawę gazu z amerykańskimi firmamitvn24
wideo 2/3

Od 10 sierpnia klienci PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą o 5,9 procent więcej za gaz. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę spółki - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Jak wskazano w komunikacie, powodem wystąpienia o zmianę taryfy są rosnące ceny gazu, ropy i energii na rynkach światowych, a zwłaszcza rosnące ceny gazu, który kupuje na rynku giełdowym. Nowa taryfa, przewidująca wzrost ceny gazu o 5,9 procent będzie obowiązywać od 10 sierpnia do 31 grudnia 2018 roku.

Mniej niż w 2015 roku

Według PGNiG po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 procent.

Spółka podkreśliła jednocześnie, że po podwyżce średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostaną o 8 procent niższe niż na koniec 2015 roku. To efekt obniżania cen gazu przez PGNiG na przestrzeni ostatnich 3 lat. Według szacunków PGNiG w stosunku do cen z końca 2015 roku łączne oszczędności na typowych rachunkach za gaz w latach 2016-2018 wyniosą od 60 do 860 zł, w zależności od zastosowania gazu w danym gospodarstwie.

Wzrost cen ropy

Jak wskazała spółka, na ceny gazu, zarówno europejskie jak i krajowe, wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i Unią Europejską. Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o około 9,3 procent, co jest spowodowane między innymi gwałtownym spadkiem wydobycia tego surowca w Wenezueli i Libii, a także Nigerii i Angoli, oraz sankcjami nałożonymi przez USA na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada br. i w praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje Unii Europejskiej. Ceny ropy naftowej mają wpływ na ceny produktów ropopochodnych, które z kolei są między innymi elementem składowym formuły cenowej gazu ziemnego w obowiązującym kontrakcie jamalskim. W efekcie cena gazu ziemnego, kupowanego przez PGNiG w ramach tego kontraktu jest odzwierciedleniem zmiennego poziomu cen ropy naftowej.

Dywersyfikacja źródeł

PGNiG podkreśla więc, że istotne jest nie tylko odejście od indeksowania ceny gazu do produktów ropopochodnych, a także wykorzystywanie możliwości zakupu gazu ziemnego po cenach rynkowych.

Kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jest rozbudowa infrastruktury energetycznej, dzięki której między innymi zyskuje się dodatkowy atut przy negocjacjach z dostawcami oraz realizacja strategicznych inwestycji, związanych z dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego, takich jak Baltic Pipe oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu - zaznaczyło PGNIG.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock