PGNiG czasowo obniża ceny gazu dla firm

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier o obniżce podatków na gaz
Premier o obniżce podatków na gazTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier o obniżce podatków na gaz

PGNiG Obrót Detaliczny obniża o 25 procent ceny gazu dla odbiorców biznesowych. Obniżka będzie obowiązywała od 14 stycznia do 28 lutego 2022 roku.

Skorzystanie z obniżki nie wymaga od klientów podjęcia jakichkolwiek działań, w tym zawierania dodatkowych umów. - Ceny paliwa gazowego uwzględniające obniżkę będą automatycznie zastosowane w rozliczeniach - wyjaśnił prezes PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG Obrót Detaliczny to największy sprzedawca detaliczny gazu. Obniżka cen zawartych w aktualnym cenniku "Gaz dla Biznesu" nr 9 ma obowiązywać do końca lutego. Jak podkreślił prezes PGNiG OD Henryk Mucha, obniżka dla biznesu to odpowiedź na obecnie zmieniające się ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się spółka.

- Jeszcze w grudniu ceny notowały rekordowe poziomy, obecnie spadły, jednak sytuacja rynkowa jest nadal bardzo niestabilna i nie można wykluczyć powrotu do trendu wzrostowego. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obniżki, która będzie stanowiła realną pomoc dla takich podmiotów jak piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe - poinformował Mucha. - To rozwiązanie pozwoli obniżyć wysokość rachunków za gaz polskich przedsiębiorców o jedną czwartą - dodał.

Spółka zapewniła również, że rzetelnie analizuje otoczenie rynkowe i będzie podejmować dalsze działania adekwatnie do zmian.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Tarcza antyinflacyjna

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia 2021 roku nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Według urzędu stawka taryfy za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych ma wzrosnąć o około 83 procent netto, a w sumie przeciętny rachunek pójdzie w górę o 54 procent.

W przypadku firm czy podmiotów samorządowych pojawiły się informacje o podwyżkach o nawet kilkaset procent. Dla gospodarstw domowych ceny gazu ustala bowiem URE, dla biznesu nie ma takiego wymogu.

Jak podkreślił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany w komunikacie PGNiG OD, rząd wprowadził szereg zmian łagodzących skutki "gigantycznych podwyżek". W tym miejscu wymienił m.in. tak zwaną tarczę antyinflacyjną.

Od stycznia br. weszły w życie m.in. niższe stawki VAT na gaz ziemny oraz energię cieplną - z 23 proc. do 8 proc. Obniżone stawki VAT mają obowiązywać do końca marca. Ponadto Sejm w czwartek odpowiedział się za drugą odsłoną tzw. tarczy antyinflacyjnej, która zakłada czasowe obniżenie VAT na gaz do 0 procent. Ustawa, która ma wejść w życie od 1 lutego 2022 roku, teraz trafi do prac w Senacie.

Ceny gazu - apel przedsiębiorców

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w komunikacie wysłanym TVN24 Biznes apelowali wcześniej o "obronę chleba". "Piekarze otrzymują gigantyczne rachunki za gaz. Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnące ceny mąki oraz innych surowców i mediów, możemy mieć niebawem do czynienia z drastycznym i gwałtownym wzrostem cen podstawowych produktów spożywczych" - napisano.

Według Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie "rządzący – zarówno na szczeblu samorządowym, jak i rządowym powinni w trybie interwencyjnym zrobić wszystko, by możliwie szeroko ulżyć małym piekarniom i manufakturom".

Północna Izba Gospodarcza powstała w 1997 roku, by chronić i reprezentować interesy zrzeszonych w niej przedsiębiorców. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie organizacji, obecnie skupia blisko 1500 firm.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Med Photo Studio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości