Pieniądze

Za kontrakt z Puławami dawali gotówkę. CBA złapało ich na gorącym uczynku

Pieniądze

tvn24Agenci CBA zatrzymali biznesmenów chcących skorumpować jednego z kierowników Grupy Azoty Zakładów Azotowych "Puławy" S.A.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali biznesmenów, którzy wręczali łapówkę jednemu z kierowników Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy S.A. Sprawa dotyczyła kontraktu na ponad 8 mln zł.

Akcja CBA dotyczyła kontraktu na ponad 8 mln zł na serwisowanie specjalistycznej, multiochronnej odzieży dla pracowników przedsiębiorstwa. ZA Puławy rozważały podjecie decyzji o tym, by nie kontynuować umowy, podpisanej z zewnętrzną firmą jeszcze w 2013 roku.

Sprawa nie uszła uwagi CBA. Jak czytamy w komunikacie biura: "ustalenia funkcjonariuszy z lubelskiej delegatury CBA wskazywały na możliwość i próbę skorumpowania osoby odpowiedzialnej za BHP w zakładach".

Wręczenie łapówki

W grę wchodził kolejny wielomilionowy kontrakt na 4 lata. Zgodnie z zapisami, mógł on być przedłużony automatycznie, bez nowego przetargu. Zarząd spółki zewnętrznej, zarabiającej na tej umowie, podjął próbę przekupienia osoby odpowiedzialnej za to w ZA Puławy.

Lubelscy agenci CBA zatrzymali prezesa i członka zarządu spółki tuż po wręczeniu 8 tys. zł w gotówce. Akcja miała miejsce na parkingu przed jednym z hoteli - poinformowało CBA. Jak głosi komunikat, zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i wręczenia łapówki.

Na podstawie materiałów zebranych przez Delegaturę CBA w Lublinie, Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o akcji CBA w warszawskim ratuszu (26.04):

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości