Był sukces, będzie nagroda. Sprawdzamy, ile w Rio zarobili Polacy z medalami

Pieniądze

TVN24 BiSNagrody za medale

Letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro przeszły do historii. Polski Komitet Olimpijski (PKOl) oraz Ministerstwo Sportu muszą więc sięgnąć do kasy i wyjąć z niej pieniądze obiecane polskim medalistom. Sprawdzamy, ile warte są te nagrody.

Polscy sportowcy wywalczyli w Rio 11 medali - dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych.

Polskie medale

Zaczęło się od Rafała Majki i brązu na piekielnie trudnej kolarskiej trasie. Kolejne dwa medale to zasługa wioślarek. Najpierw kobieca czwórka podwójna w składzie Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska dała nam kolejny brąz, a po pierwsze polskie złoto popłynął duet Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

Blisko złota była dyskobol Piotr Małachowski. Prowadził do ostatniej finałowej próby, do kraju wrócił ze srebrnym medalem. Nie zawiodła Anita Włodarczyk - została mistrzynią olimpijską, a przy okazji pobiła rekord świata w rzucie młotem.

Później do medalowej gry włączyły się naszej kajakarki - Beata Mikołajczyk, Karolina Naja (brąz) i Marta Walczykiewicz (srebro).

Były też niespodzianki. Do takich trzeba zaliczyć medale zapaśniczki Moniki Michalik, pięcioboistki Oktawii Nowackiej, młociarza Wojciecha Nowickiego (wszyscy po brązowym).

11 medali to dorobek obfitszy niż na trzech poprzednich letnich igrzyskach. Z Aten, Pekinu i Londynu biało-czerwoni przywozili po 10 sztuk.

Jakie nagrody?

Medaliści igrzysk mogą liczyć na nagrody finansowe od PKOl. Jeżeli chodzi o konkurencje indywidualne to komitet wycenił złoty medal na 120 tys. zł. Medal srebrny wart jest 80 tys. zł, a brązowy 50 tys. zł.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w sportach drużynowych. W siatkówce halowej i piłce ręcznej do zgarnięcia było do podziału: 720 tys. za złoto, 480 tys. zł za srebro i 300 tys. zł za brąz.

W innych konkurencjach drużynowych (drużyny, osady, sztafety, deble, miksty, załogi) każdy zawodnik mógł otrzymać: 90 tys. zł za złoty medal, 60 tys. zł za srebrny medal i 37,5 tys zł za brązowy.

Oprócz PKOl pieniądze polskim medalistom wypłaci też Ministerstwo Sportu i Turystyki. Złoto zostało wycenione na 64,4 tys zł, srebro warte jest teraz 46 tys. zł, zaś brąz 36,8 tys. zł.

Te kwoty bledną, jeżeli spojrzymy na sumy, jakie polscy piłkarze otrzymali za EURO 2016 we Francji. Polska zarobiła 14,5 mln euro (8 mln za udział, 2,5 mln za fazę grupową i 4 mln za awans do ćwierćfinału).

Ta kwota trafiła do PZPN. Piłkarze - jak poinformował "Przegląd Sportowy" - otrzymali 40 proc. z kwoty 6,5 mln euro, pomniejszone o koszty pobytu kadry we Francji. Jak wyliczyła gazeta zawodnicy podzielili więc między sobą ok. 8 mln zł.

Emerytura za medal

Należy pamiętać, że medaliście igrzysk przysługuje emerytura olimpijska. Świadczenie wypłacane jest sportowcom, którzy ukończyli 40 lat i zakończyli karierę sportową. Musi mieć też polskie obywatelstwo i mieszkać w Polsce lub na terenie innych krajów UE. W roku 2016 emerytura olimpijska wynosi 2623 zł i jest zwolniona z podatku dochodowego.

Szafa pełna ciuchów

Każdy polski olimpijczyk przywiezie też do domu torby pełne ubrań i dodatków. Biało-czerwonych zaopatrzyła w nie firma 4F. Sportowcy otrzymali zestaw olimpijski, który składa się z ponad 60 elementów garderoby i akcesoriów, w tym około 47 sztuk odzieży, 5 par obuwia, 2 toreb podróżnych oraz 12 akcesoriów, takich jak: ręczniki, okulary, czapki czy portfele. Polscy medaliści olimpijscy z Rio i ich nagrody finansowe:

1. Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, wioślarstwo (złoto) - po 154,4 tys. zł

2. Anita Włodarczyk, lekkoatletyka (złoto) - 184,4 tys. zł

3. Piotr Małachowski, lekkoatletyka (srebro) - 126 tys. zł

4. Marta Walczykiewicz, kajakarstwo (srebro) - 126 tys. zł

5. Maja Włoszczowska, kolarstwo górskie (srebro) - 126 tys. zł

6. Rafał Majka, kolarstwo szosowe (brąz) - 86,8 tys. zł

7. Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, wioślarstwo (brąz) - po 74,3 tys. zł

8. Monika Michalik, zapasy (brąz) - 86,8 tys. zł

9. Oktawia Nowacka, pięciobój nowoczesny (brąz) - 86,8 tys. zł

10. Wojciecha Nowicki, lekkoatletyka (brąz) - 86,8 tys. zł

11. Beata Mikołajczyk, Karolina Naja, kajakarstwo (brąz) - po 74,3 tys. zł

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl