Banki straciły zęby. Trudniej będzie o kredyt

Pieniądze

Co dalej z dłużnikami po likwidacji BTE?

Trybunał Konstytucyjny podważył konstytucyjność Bankowego Tytuły Egzekucyjnego. I przepisy te utraciły swoją moc 27. listopada. Kredytobiorcy, którzy otrzymali informację o wydaniu takiego tytułu przed tą datą, będą musieli zmierzyć się z postępowaniem według starych przepisów. Eksperci oceniają jednak, że uchylenie BTE może sprawić, że zaciągnięcie kredytu będzie znacznie trudniejsze.

Żaden bankowy tytuł po 27. listopada nie zostanie wydany - przypominał Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat. - To dobra wiadomość dla kredytobiorców, jednak nie dla wszystkich - mówił.

Data jest kluczowa

- Niestety ci, wobec których ten tytuł został wydany przed tą datą, czyli najpóźniej 26. listopada będą musieli się z tym zmierzyć. Jeżeli natomiast postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, zostało wydane po tej dacie, to wobec tych dłużników postępowanie egzekucyjne toczy się według przepisów dotychczasowych - tłumaczył Maciej Trąbski, radca prawny.

Gdzie należy szukać tej newralgicznej daty? Informację o postanowieniu dłużnik otrzymuje łącznie z wszczęciem wobec niego postępowania egzekucyjnego, zatem należy się spodziewać, że jest ona uwzględniona w pierwszym piśmie, jakie otrzymał on od komornika.

Drogą sądową

Trąbski podkreśla, że pozbawienie banku mechanizmu bankowego tytułu egzekucyjnego nie wpływa na relację między kredytodawcą a kredytobiorcą. Ponadto, ustawodawca wprowadził korzystną dla kredytobiorców regulację - jeśli nie zdołają oni bowiem spłacić kredytu, bank jest zobowiązany wysłać zobowiązanie do zapłaty wyznaczając dodatkowy, 14-dniowy termin spłaty.

W tym okresie, można zwrócić się do banku z wnioskiem o restrukturyzację kredytu, opisując sytuację finansową oraz prośbą o nowe warunki.

Bank oczywiście ma prawo stwierdzić bezzasadność takiego wniosku. Możliwe jest wówczas wypowiedzenie umowy kredytowej, jednak co nowe, bank będzie musiał wszcząć klasyczne postępowanie sądowe.

Dodatkowe zabezpieczenia

Samo uchylenie BTE oczywiście nie powoduje, że nie musimy spłacać kredytu. Z rezygnacją z tego mechanizmu wiążą się dodatkowe ubezpieczenia. Jak wskazuje Trąbski, banki już teraz sygnalizują, że będą korzystały z innych opcji.

Po pierwsze będą starały się przyspieszyć egzekucję, po drugie natomiast - zwiększyć zakres zabezpieczenia, czyli uzyskać zabezpieczenie na dodatkowych składnikach majątku.

Przyspieszeniu może służyć weksel albo oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Drugie rozwiązanie wiązać się może z powrotem do instytucji poręczenia, tzw. żyrowania kredytu, bądź zastawu rejestrowego - np. zastawu kredytu pod samochód.

Autor: ag / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN