TVN24 Biznes | Pieniądze

W połowie sierpnia padł rekord. ZUS pokazuje dane

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznymTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym

Największe zainteresowanie bonami turystycznymi ZUS zanotował w sierpniu. Rekordowy był 17 sierpnia. Tego dnia dokonano ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę – ponad 9,8 mln zł.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy - w sierpniu i wrześniu - aktywowano w sumie ponad milion bonów turystycznych na kwotę ponad 856 mln zł. Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła około 300 tys.

"Największe zainteresowanie bonami turystycznymi ZUS zanotował – co wydaje się dość oczywiste ze względu na sezon wakacyjny - w sierpniu. I tak na przykład, jeżeli chodzi o liczbę płatności bonami, to rekord padł 17 sierpnia. Tego dnia dokonano ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę – ponad 9,8 mln zł. 15 sierpnia było to ponad 12 tys. płatności na 8,2 mln zł, a 22 sierpnia – 11,6 tys. płatności na 7,8 mln zł" - informuje Zakład w komunikacie.

Od 1 sierpnia do 30 września br. ZUS zrealizował ponad 54 tys. przelewów na rzecz podmiotów turystycznych. Łączna kwota tych przelewów przekroczyła 200 mln zł. Tyle pieniędzy trafiło z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny. Swój udział w projekcie do tej pory zgłosiło ponad 17,5 tys. podmiotów turystycznych (podmioty wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną).

Obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W ostatnich miesiącach liczba użytkowników PUE gwałtownie wzrosła i jest ich już - według danych ZUS - blisko 6 mln.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

Bon turystyczny

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia 2020 roku. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości