TVN24 Biznes | Pieniądze

Bon turystyczny coraz popularniejszy. Przekroczono kolejną granicę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Co z terminem ferii zimowych? Odpowiada wiceminister edukacji
Co z terminem ferii zimowych? Odpowiada wiceminister edukacjiPolskie Radio
wideo 2/4
Polskie RadioCo z terminem ferii zimowych? Odpowiada wiceminister edukacji

Na początku stycznia 2022 roku suma płatności bonami turystycznymi przekroczyła 2 miliardy złotych - poinformowała Polska Organizacja Turystyczna. Bon jest ważny do końca września 2022 roku.

Z informacji przekazanych przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że liczba aktywnych bonów turystycznych wynosi obecnie prawie 3,3 mln, z czego niemal 80 proc. zostało już przynajmniej częściowo wykorzystanych. Wskazano też, że tylko w 2021 roku aktywowano około 2 mln bonów. "Pierwszy tydzień 2022 roku przyniósł przedsiębiorcom uczestniczącym w programie wpływ na kwotę ponad 16 milionów złotych" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego "Polski Bon Turystyczny, czyli jeden z głównych instrumentów wypracowanych w celu ożywienia turystyki odniósł olbrzymi sukces nie tylko w wymiarze społecznym, ale i gospodarczym". W jego ocenie 2 mld zł, które wpłynęły do polskich przedsiębiorców, "pozwoliło wielu z nich utrzymać się w czasach tak zwanej turystyki niepewności".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bon turystyczny - do kiedy

Polski Bon Turystyczny jest rządową formą wsparcia dla polskich rodzin i przedsiębiorców z branży turystycznej. Świadczeniem zostało objętych ponad 7 mln dzieci. Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Możliwość aktywowania bonu wystartowała 1 sierpnia 2020 roku.

Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł. Należy pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Bon jest ważny do końca września 2022 roku. Początkowo termin na wykorzystanie bonu miał upłynąć wraz z końcem marca br.

"Wydłużenie terminu płatności Polskim Bonem Turystycznym było słuszną i w pełni uzasadnioną decyzją. Wcześniejszy termin wskazywał koniec marca 2022 roku. Zważywszy na liczbę zachorowań i obowiązujące w obiektach hotelarskich lub branżach bezpośrednio powiązanych z turystyką ograniczenia, realizacja świadczenia mogłaby być utrudniona" - oceniła Anna Salamończyk-Mochel, p.o. prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości