Pieniądze

Kolejny bank zapłaci za manipulowanie kursami walut

Pieniądze

sxc.huBank zogdził się zapłacić inwestorom ponad 100 mln dolarów

Bank BNP Paribas zgodził się zapłacić 115 mln dolarów amerykańskim inwestorom. Chodzi o zadośćuczynienie za manipulowanie kursami walut - poinformował Reuters, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. BNP Paribas jest jednym z kilku banków, które osiągnęły porozumienie w sprawie roszczeń inwestorów. Ich łączną kwota to ponad 2 mld dolarów.

BNP Paribas, HSBC Holding, Barclays, Goldman Sachs Group i Royal Bank of Scotland są ostatnimi bankami, które porozumiały się z inwestorami.

Nadal jednak przedmiotem spekulacji pozostają kwoty jakie będą musiały zapłacić pozostałe trzy banki.

Jak informował jednak w czerwcu "The Wall Street Journal", w przypadku HSBC mowa jest o sumie 285 mln dolarów, Barclays 375 mln, Goldman Sachs zapłacić ma zaś 129,5 mln dolarów, o czym informowała w ostatni czwartek osoba znająca sprawę.

Sprawy w toku

W sporze inwestorzy funduszy hedgingowych i emerytalnych oskarżają banki o utrudnianie konkurencji poprzez manipulowanie kursami walut.

Pracownicy banków mieli manipulować cenami walut poprzez stosowanie ukrytych nazw do wymiany poufnych poleceń.

Nadal w toku pozostają roszczenia wobec takich banków takich jak Credit Suisse, Deutsche Bank, Morgan Stanley, Bank of Tokyo-Mitsubishi, Royal Bank of Canada, Societe Generale i Standard Chartered.

Autor: mb//mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości