Pieniądze

Największe na świecie rodzinne fortuny. Imponujący majątek

Pieniądze

Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"
Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"tvn24bis
wideo 2/4

Bloomberg opublikował zestawienie 25 najbogatszych rodzin na świecie. Fortuny wszystkich rodów z listy warte są łącznie ponad bilion dolarów.

1. Rodzina Walton - Walmart (handel)

Historia amerykańskiej rodziny Walton, a także wielkiego giganta – sieci WAL-MART sięga 1945 roku, kiedy Sam Walton kupił swój pierwszy sklep. Dziś przychody ze sprzedaży giganta sięgają 500 mld dolarów, a liczba sklepów na całym świecie to 12 tys. Majątek Waltonów, którzy są właścicielami połowy sieci, sięga 151,5 mld dolarów.

2. Bracia Koch - Koch Industries (przemysł)

Z majątkiem wartości 98,7 mld dolarów bracia Koch plasują się na drugim miejscu wśród najbogatszych rodów. Frederick, Charles, David i William odziedziczyli rafinerię ropy, którą założył ich ojciec w 1940 roku. Braterska walka o kontrolę nad biznesem doprowadziła Fredericka i Williama do opuszczenia rodzinnej firmy, podczas gdy Charles i David zostali. Od tego czasu doprowadzili do wzrostu Koch Industries, który generuje roczne przychody o wartości 100 miliardów dolarów.

3. Mars - Mars (słodycze)

Firma założona przez Franka Marsa najbardziej znana jest z produkcji słodyczy, choć inna aktywność firmy - produkty do pielęgnacji zwierząt stanowią już prawie połowę przychodów firmy. Firma cały czas jest własnością członków rodziny Mars. Jej majątek wyceniany jest na 89,7 mld dolarów.

4. Van Damme, De Spoelberch, De Mevius - Anheuser-Busch InBev (napoje)

Kolejne miejsce należy do wspólnego przedsięwzięcia trzech belgijskich rodzin. Rodzina van Damme dołączyła do De Spoelberch i De Mevius w 1987 roku, co doprowadziło do powstania Interbrew, które z kolei (po latach) połączyło się z brazylijskim browarem AmBev. Majątek rodzin wart jest dzisiaj 54,1 mld dolarów.

5. Dumas - Hermes (dobra luksusowe)

Firma Hermes została założona w 1837 roku przez Thierry’ego Hermesa. Jednak to po przejęciu przez Jean-Louisa Dumasa, Hermes zmienił się w światowego giganta mody, generując rekordowe zyski. Wśród członków rodziny, którzy utrzymują wysokie stanowiska w firmie są Pierre-Alexis Dumas, dyrektor artystyczny i Axel Dumas, prezes firmy. Majątek Dumasów szacuje się na 49,2 mld dolarów.

6. Wertheimer - Chanel (dobra luksusowe)

Kolejna pozycja to także gigant światowego przemysłu modowego. Bracia Alain i Gerard Wertheimer czerpią korzyści z przypadłego im w spadku biznesu Coco Chanel. Rodzeństwo jest właścicielem domu mody, który osiągnął w 2017 roku przychód 9,6 miliarda dolarów. Wertheimerowie mają także własne konie wyścigowe i winnice, a ich majątek jest szacowany na 45,6 mld dolarów.

7. Rodzina Ambani - Reliance Industries (przemysł)

Dhirubhai Ambani, ojciec Mukesha i Anila, zaczął budować Reliance Industries w 1957 roku. Gdy Dhirubhai zmarł w 2002 roku rodzinny biznes przypadł synom. Mukesh stoi na czele konglomeratu będącego w posiadaniu największego na świecie kompleksu rafinacji ropy. Jego majątek oceniany jest na 43,4 mld dolarów.

8. Quandt - BMW (motoryzacja)

Herbert Quandt pomógł przekształcić BMW z doświadczającej trudności firmy w jednego z największych na świecie producentów samochodów luksusowych. Po śmierci jego żony Johanya, dzieci Stefan Quandt i Susanne Klatten zachowały kontrolę nad firmą. Do innych inwestycji rodziny, której majątek jest wyceniany na 42,7 mld dolarów, należą niemiecka firma logistyczna Logwin i holenderska firma zajmująca się oprogramowaniem zabezpieczającym Gemalto.

9. Cargill, MacMillan - Cargill (przemysł)

Rodzina Cargill jest większościowym właścicielem Cargill Inc., założonej przez Williama W. Cargilla w 1865 roku. Jego potomkowie zachowali do tej pory kontrolę nad gigantem, koncernem zajmującym się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Firma prowadzi również działalność produkcyjno-handlową i oferuje usługi finansowe.

10. Boehringer, von Baumach - Boehringer Ingelheim (farmaceutyki)

Niemiecki producent leków Boehringer Ingelheim został założony w 1885 roku przez Alberta Boehringera, a ponad 130 lat później rodzina Boehringerów razem z rodziną von Baumach nadal kontroluje firmę. Prezes Hubertus von Baumbach i jego dalsza rodzina są właścicielami firmy, dzięki której ich majątek liczy 42,2 mld dolarów.

Dalsze miejsca w zestawieniu zajmują:

11. Albrecht - Aldi (handel) - 38,8 mld dolarów

12. Mulliez - Auchan (handel) - 37,5 mld dolarów

13. Kwok - Sun Hung Kai Properties (nieruchomości) - 34,0 mld dolarów

14. Cox - Cox Enterprises (komunikacja) - 33,6 mld dolarów

15. Pritzker - Hyatt Hotels (hotele) - 33,5 mld dolarów

16. Lee - Samsung (elektronika) - 30,9 mld dolarów

17. Rausing - Tetra Pak (opakowania) - 30,9 mld dolarów

18. Thomson - Thomson Reuters (media) - 30,9 mld dolarów

19. Johnson - SC Johnson (artykuły gospodarstwa domowego) - 28,2 mld dolarów

20. Dassault - Dassault Group (różne) - 27,8 mld dolarów

21. Duncan - Enterprise Products Partners (surowce) - 26,0 mld dolarów

22. Hoffmann, Oeri - Roche (farmaceutyki) - 25,1 mld dolarów

23. Hearst - Hearst Corporation (media, rating) - 24,5 mld dolarów

24. Lauder - Estee Lauder (kosmetyki) - 24,3 mld dolarów

25. Ferrero - Ferrero (słodycze) - 22,9 mld dolarów

Autor: ps//sta / Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości