Alarmujące dane w sprawie alimentów. Rekord padł na Mazowszu

Pieniądze

Ziobro: liczba osób płacących alimenty wzrosła o 100 procenttvn24
wideo 2/2

Ponad 300 tysięcy alimentacyjnych dłużników zalega z zapłatą prawie 12 miliardów złotych - poinformowało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Rekordzista, który figuruje w rejestrze od 10 lat, ma do zapłaty 668 tysięcy złotych.

BIG InfoMonitor podało, że na koniec maja tego roku liczba dłużników alimentacyjnych figurujących w rejestrach tej firmy, wynosiła 317 953 osób. Ich łączne zaległości przekroczyły 11,8 mld zł. Spośród uchylających się od obowiązku łożenia na dzieci 301 034 osoby to ojcowie. Kobiety stanowią pięć procent dłużników. W ciągu roku liczba uchylających się od obowiązku alimentacyjnego wzrosła o 7874 osób.

Sytuacja w regionach

Najliczniejszą grupę dłużników alimentacyjnych stanowią panowie z województwa śląskiego - 37 267, następnie z województwa mazowieckiego - 32 617 i z Dolnego Śląska - 29 930. Na te regiony przypadają też najwyższe, przekraczające miliard złotych, zaległości z tytułu alimentów niepłaconych przez ojców. Średni dług wobec dziecka (dzieci) lub Funduszu Alimentacyjnego wynosi 37 794 zł. Według BIG InfoMonitor województwa mazowieckie i śląskie dominują w statystykach z powodu znaczącego zaludnienia. Natomiast pod względem liczby ojców dłużników alimentacyjnych przypadających na 1000 mężczyzn przodują Warmia i Mazury - z 29 zgłoszonymi do rejestru BIG InfoMonitor. Średnia dla kraju wynosi 20. Najkorzystniej pod tym względem jest w Małopolsce i na Podkarpaciu.

"Niepłacących rodziców wyręcza państwo"

Dane pokazują, że statystyczny dłużnik alimentacyjny to mężczyzna między 35. a 44. rokiem życia. Najmłodszy ma lat 35, pochodzi z Podlasia i winien jest swoim dzieciom lub dziecku ponad 429 tys. zł. Najstarszy to mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego - 66-letni ojciec, któremu uzbierało się ponad 411 tys. zaległości. Rekord padł na Mazowszu i przekracza 668 tys. zł. Dług ma już 10 lat, ale nie należy do najstarszych. Jeszcze wcześniej swoje długi alimentacyjne zaczął "zbierać" 39-letni ojciec z Wielkopolski. Przez 13 lat zgromadził 481 tys. zł zaległości. - Niepłacących rodziców wyręcza z ich obowiązku państwo, wypłacając na dzieci pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Rocznie może to być nawet około 1,5 mld zł - powiedziała ekspert BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock