Potężne zadłużenie wobec telekomów. Rekordzista musi oddać milion złotych

TVN24 Biznes

Długi Polaków. Dlaczego się zadłużamy?tvn24bis
wideo 2/3

Zaległości za nieuregulowane rachunki wobec firm telekomunikacyjnych wzrosły i przekraczają 1,3 miliarda złotych. Najwyższy dług firmy wynosi ponad milion złotych, a osoby prywatnej 189 tysięcy złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Liczba dłużników telekomunikacyjnych na koniec kwietnia tego roku wyniosła prawie 372 tys., są winni ponad 1,33 mld zł - wyliczył Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Głównie konsumenci

Dłużnicy to w większości konsumenci, których jest ponad 337 tys. i mają niemal 995 mln zł przeterminowanych płatności wobec telekomów. Z kolei ponad 34 tys. firm ma łącznie 339 mln zł długu. Suma zaległości w ostatnim roku wzrosła o 185,6 mln zł. Liczba dłużników wzrosła o 21,5 tys., a na ten wzrost zapracowali konsumenci. Liczba niepłacących firm spadła o 3,0 tys. - wskazało BIG.

Średnia wartość długu konsumentów to 2,9 tys. zł, a firm - 9,9 tys. zł. "To sporo biorąc pod uwagę, że z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, iż średnie miesięczne wydatki na telefon wynoszą niespełna 50 zł" - oceniło BIG. Największe długi względem operatorów komórkowych odnotowano na Mazowszu. Rekord należy do firmy, na temat której w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znajduje się 89 informacji gospodarczych o zaległościach wobec telekomów – na kwotę 1 088 964 zł. Z kolei rekord osoby prywatnej to 189 296 zł - złożyło się na niego 12 informacji gospodarczych o zaległościach w telekomach. Dług należy do 60-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego.

Najwięcej na Śląsku

Z kolei najwięcej dłużników telekomunikacyjnych mieszka na Śląsku (55,4 tys.), ich dług sięga 194 mln zł. Na drugim miejscu jest Mazowsze (42,5 tys.; zaległości 193,7 mln zł), a trzeci - Dolny Śląsk (40,6 tys.; długi 141,3 mln zł.). Dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wskazują, że niepłacący rachunków to głównie osoby w wieku 25-34 lata (jest ich 88 964). W niemal każdym przedziale wiekowym dominują panowie - wyjątek stanowią osoby po 65. roku życia, wśród których to więcej pań nie płaci rachunków za telefon. - Niepłacący rachunków muszą brać pod uwagę, że gdy nie wywiązują się z terminów, firma może dodać do długu udzielone wcześniej rabaty na oferowaną taryfę czy telefon, a na poczet zaległości zaliczyć wszystkie płatności, które klient powinien uregulować do końca trwania umowy. Może również doliczyć opłatę karną za opóźnienie. W rezultacie dwa nieopłacone rachunki, które wynoszą średnio 49,9 zł miesięcznie, mogą uruchomić lawinę zaległości - powiedziała Halina Kochalska z BIG.

Wpis do rejestru

Osobę niepłacącą rachunków operator telefonii komórkowej może wpisać do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, jeśli w grę wchodzi co najmniej 200 zł i 30 dni zwłoki. W przypadku firm minimalna zaległość uruchamiająca tę procedurę to 500 zł. Na 30 dni przed wpisem wierzyciel musi jeszcze listownie uprzedzić dłużnika o takim zamiarze. W piśmie informuje, że jeśli dług nie zostanie spłacony, to adresat znajdzie się w rejestrze.

- Jeśli taka informacje pozostaje bez reakcji, klient ma za sobą spalone mosty nie tylko w firmie, w której narobił długów, ale również w innych. Do rejestru zaglądają bowiem też banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telewizji kablowych i wiele innych firm, które mogą niesolidnemu dłużnikowi odmówić sprzedaży usług czy towaru - zaznaczyła Kochalska. Z raportu opublikowanego przez UKE pod koniec ubiegłego roku wynika, że Polacy w większości używają smartfonów. Z telefonii stacjonarnej korzysta 9 proc. rodaków. Większość badanych ma telefon stacjonarny "z przyzwyczajenia". Dotyczy to również firm, bo blisko 80 proc. odchodzi od telefonii stacjonarnej. Ponad 70 proc. właścicieli komórek korzysta z internetu w telefonie, najczęściej płacąc abonament. W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Autor: mp//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock