Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu

Pieniądze

tvn24Bieńkowska: atmosfera wokół Polski wpłynie źle na rozmowy budżetowe

Unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska ocenia, że obecne wydarzenia w Polsce mogą wpłynąć na rozmowy o przyszłym unijnym budżecie, choć nie łączy się tego. - Ta atmosfera wokół Polski, to, co w tej chwili się dzieje, to, w jaki sposób rozmawiamy o Polsce i o tych aktach prawnych, nad którymi się teraz pracuje, absolutnie będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie - powiedziała w środę na konferencji.

Bieńkowska zaznaczyła jednocześnie, że mówi "od siebie". Komisarz była pytana przez dziennikarzy o atmosferę rozmów w sprawie Polski na środowym spotkaniu komisarzy UE. - Bardzo ubolewam i to jest bardzo smutne, że Polska jest przedmiotem takiej dyskusji. (...) Pan przewodniczący Timmermans wyjaśnił wszystkie możliwe kroki i wszystkie działania Komisji Europejskiej od strony możliwości prawnych - powiedziała.

Tempo legislacyjnych zmian

Dodała, że w Brukseli na pewno nie będzie zgody i zrozumienia dla tego typu zmian w sądownictwie, jakie mają miejsce w Polsce. Zaznaczyła, że wszyscy w kierownictwie KE są "świadomi tego, co się dzieje w Polsce". - Są świadomi protestów i demonstracji, które się odbywają. Są świadomi trybu i tempa, w jakim (zmiany legislacyjne) są wprowadzane - powiedziała.

Podkreśliła, że proces legislacyjny nad ustawami dotyczącymi sądownictwa jeszcze się w Polsce nie zakończył.

- W związku z tym wszystko, co teraz mówimy, zależy od tego, kiedy (...) w jakiej formie (ustawy) ujrzą światło dzienne - powiedziała. Zaznaczyła, że jako europejski komisarz z Polski zawsze starała się, "nawet wbrew kolegom", przedstawiać rację państw naszego regionu, w tym Polski. - W tym przypadku mówimy o bardzo podstawowych wartościach europejskich, o fundamentalnych wartościach europejskich i prawach człowieka. To są wartości i to są prawa, do których przestrzegania Polska zobowiązała się w traktacie akcesyjnym - zaznaczyła.

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu UE, który przewiduje sankcje. Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli, że zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce i pogłębiają zagrożenie dla rządów prawa. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu KE przygotuje procedurę wobec naruszenia prawa przez Polskę.

Budżet UE

Tymczasem obecnie Unia Europejska jest na etapie przygotowywania budżetu na następne lata. Na początku lipca unijny komisarz do spraw budżetowych Guenther Oettinger przypomniał, że projekt nowego budżetu UE po 2020 roku KE musi przedstawić do końca przyszłego roku.

Pod koniec czerwca Komisja przedstawiła wstępne koncepcje finansów Unii Europejskiej do 2025 roku. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na możliwość powiązania kwestii finansowych z praworządnością. Podkreślono, że podtrzymywanie podstawowych wartości UE podczas opracowywania i wdrażania polityk unijnych ma kluczowe znaczenie.

Wiceminister Konrad Szymański zaznaczył, że propozycje przedstawione w dokumencie KE "w żaden sposób nie przesądzają" o kształcie przyszłego wieloletniego budżetu UE i to kraje członkowskie zdecydują co zrobić z luką w finansowaniu UE wywołaną przez Brexit, czy zwiększą składki czy zredukują wydatki i które to będą wydatki.

Odnosząc się do problemu warunkowania dostępu do środków unijnych, Szymański zwrócił uwagę, że zgodnie z traktatami "istnieje tylko jedna procedura ograniczania prawa państwa członkowskiego do czerpania korzyści z budżetu UE – to jest art. 7, oparty o jednomyślność państw członkowskich" - mówił pod koniec czerwca.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP, tvn24bis