Pieniądze

Majówkowy grill droższy niż przed rokiem. Ale jest jeden pozytyw

Pieniądze

[object Object]
Cudzoziemcy chętnie robią zakupy w Polsce. Sprawdź, co kupujątvn24bis.pl
wideo 2/3

Za tegoroczny zestaw grillowy dla około sześciu osób, zawierający najbardziej popularne produkty żywnościowe, Polacy zapłacą przeciętnie 136 złotych, czyli o 2,5 procent więcej niż przed rokiem - wynika z analiz ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak informuje bank, jest jednak dobra informacja - wzrost ten będzie mniejszy niż wzrost cen żywności ogółem, co związane jest z większym udziałem w koszyku grillowym mięsa wieprzowego oraz piwa, których ceny będą podobne lub nawet niższe niż przed rokiem.

Wzrost cen produktów

Za mięso wieprzowe do samodzielnego przyrządzenia Polacy zapłacą bowiem o około 2 procent mniej niż na majówkę w 2017 roku. Również ceny najbardziej popularnych piw utrzymają się na podobnym poziomie, jak przed rokiem. - Co istotne, mimo że ceny mięsa wieprzowego będą niższe, to w przypadku zakupu kilograma kiełbasy wędzonej musimy liczyć się z wydatkiem o około 4,5 procent większym niż w majówkę w 2017 roku. Znacznie natomiast podrożeje mięso drobiowe, którego cena wzrośnie nawet o 7 procent - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. W tym roku za chleb pszenno-żytni zapłacimy o 6 procent więcej niż przed rokiem. W przypadku soku jabłkowego, ze względu na mniejszą podaż jabłek do przetwórstwa, jego ceny detaliczne będą również o około 6 procent wyższe niż przed rokiem. O kilka procent więcej zapłacimy również za konsumowane przy okazji grillowych spotkań warzywa, takie jak pomidory, ogórki czy cebula.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości