Bezrobocie znów spadło. Tak dobrze nie było od 26 lat

Pieniądze

"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/2

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza. W kwietniu stopa bezrobocia spadła do 7,7 procent z 8,1 procent w marcu - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku wskaźnik spadł o 1,7 punktu procentowego. Tak niskiego wskaźniku bezrobocia w kwietniu nie zanotowano od 26 lat.

Liczba bezrobotnych na koniec kwietnia wyniosła 1,25 mln osób i w porównaniu do końca marca 2017 roku spadła o 71,9 tys. osób, a w ujęciu rocznym o 269,5 tys. osób. Pracodawcy zgłosili w kwietniu do urzędów pracy 132,5 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 37,4 tys. mniej niż miesiąc temu.

Lepiej we wszystkich województwach

Zmniejszenie liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach – najsilniej w dolnośląskim (8,7 proc.; 7,5 tys. osób), wielkopolskim(6,7 proc.; 5,2 tys. osób), warmińsko-mazurskim(6,4 proc.; 4,7 tys. osób) i zachodniopomorskim (6,2 proc.; 4,0 tys. osób).

Mniejsza liczby bezrobotnych to efekt spadku nowych rejestracji oraz zwiększonej aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy, co z kolei wiąże się z pracami sezonowymi w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie.

- Na początku roku jako resort powiedzieliśmy, że bezrobocie na poziomie 7 proc. na koniec roku to byłoby dobrze. Część analityków teraz mówi, że to może być poniżej 7 proc., ale ja bym pozostał na poziomie 7 proc. - ocenił na spotkaniu z dziennikarzami Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Autor: //bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock